Szellemi kulturális örökséggé szeretné nyilváníttatni a szatmár-beregi szilvalekvárfőzés folyamatát a Szabolcs-Szatmár-Beregi Természet- és Környezetvédelmi Kulturális Közhasznú Alapítvány. A szervezetnek egy jelölő adatlapot kell kitöltenie, amelyhez képeket, kisfilmet kell csatolni, bemutatva a hagyományt, s bizonyításként, hogy ugyanazzal a technikával űzik a tevékenységet évtizedek, évszázadok óta.
– Képeket az 1920-as évek elejétől sikerült összegyűjtenünk, ehhez a lakosság segítségét is igénybe vettük. Pályázatot írtunk ki, kérve a környékbelieket, hogy minél több, a témáról szóló régi fényképet kutassanak fel. Nagy számban gyűjtöttünk össze a szilvát és a szilvalekvárfőzést bemutató filmeket is, ezekből kisfilmet készítettünk – mondta lapunknak Juhász Júlia, az alapítvány képviselője. Az adatlapot a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumnak kell eljuttatniuk, amely a beadvány döntést megelőző vizsgálatát és szakmai értékelését végzi, illetve koordinálja. A múzeum felméri, hogy a jelölés megfelel-e a jegyzékre való felvétel kritériumainak, s a szakértők véleménye alapján szakmai jelentést és értékelést, a jelölt elemekről pedig összefoglalókat készít a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Bizottsága számára. A jelölt elemek a bizottság ajánlása alapján, az illetékes miniszter döntése után kerülhetnek fel a nemzeti jegyzékre – tette hozzá.
Seszták Miklós (Fidesz), a térség egyik parlamenti képviselője, az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának tagja a kezdeményezéssel kapcsolatban elmondta, egy kisebb régió értékeinek megbecsülése a legfontosabb feladat. – Ennek szerves része lehet a szatmár-beregi szilvalekvárfőzéssel kapcsolatban indult eljárás. Ez egy unikum lenne, ugyanolyan védjegy a megye számára, mint Tokaj-Hegyaljának az aszú. Ezért minden támogatást megadnak ahhoz, hogy az alapítvány kezdeményezése elérje célját – ígérte a képviselő.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat