Ki szeretné venni a részét a magyar autóbusz-állomány megújításából a Rába, ennek megfelelően javaslatokat is tesznek a döntéshozóknak – mondta Pintér István, a cégcsoport elnök-vezérigazgatója azon a tájékoztatón, amelyen az első negyedéves eredményeket mutatták be. A Rába hagyományosan főként alvázakat készít, amelyek alkalmasak többek között hazai gyártású autóbuszokhoz. A minap felavatott Rába Fejlesztési Intézet egyik célja éppen az, hogy stratégiai fejlesztéseket hajtsanak végre, és a harmadik vagy negyedik negyedévben már új termékek piacra lépése várható. Pintér István szerint a fejlesztési intézet létrehozása egy hároméves, 1,6 milliárd forintos beruházással megvalósuló program része, amely három stratégiai területen, a nagy teljesítményű mezőgazdasági erőgépek, az autóbusz-futóművek és a speciális futóművek szegmensében erősíti a cég piaci helyzetét. Az intézet átadása után Hende Csaba honvédelmi miniszter bejelentette, hogy a tárca több milliárd forintos katonaijármű-megrendelést készül adni a győri cégnek az idén.
A Rába jelentős, 17,4 százalékos növekedés mellett 9,3 milliárd forintos árbevételt ért el az idei első negyedévben. E teljesítmény főként a futóműüzletág 40 százalékos bővülésének köszönhető, az alkatrészüzletág kisebb emelkedése és a járműüzletág lényegesen alacsonyabb szintje mellett. Az iparági környezet javulása következtében növekedett a rendelésállomány is. A Rába stratégiai piacain folytatódott a múlt év végén tapasztalt növekedés. A cég európai értékesítései kiemelkedő mértékben nőttek. Ezzel szemben a belföldi eladásra a gyenge magyar személygépkocsi-piac, valamint az alacsonyabb katonai értékesítés nyomta rá a bélyegét.
Az előző negyedévhez képest a meghatározó költségek közül az alapanyag-árszínvonal 12, az előző év azonos időszakához képest pedig 36,9 százalékkal emelkedett. Eközben az energiaárak mérséklődtek, a tárgyidőszaki árak átlagosan 16,9 százalékkal múlták alul az egy évvel korábbi szintet. A devizaárfolyamok a negyedévben nagyságrendileg megegyeztek mind a tavalyi év hasonló időszakiéval, mind az előző negyedévivel. Az üzletágak közül az alkatrész- és a járműüzletág tudott pozitív üzemi eredményt felmutatni.
A Rába-csoport az első negyedévben 468 millió forintos pénzügyi eredmény mellett 177 millió forintos pozitív nettó eredményt ért el. Az erősödő működőtőke-igény ellenére csak kismértében nőtt a nettó hitelállomány, amelynek szintje 10,8 milliárd forintot tett ki.
Fagyos reggel és köd után jön valami sokkal rosszabb