A napokban tartott konzultációt a Belügyminisztérium a magyar önkormányzati szövetségek vezetőivel, ahol Hatala József országos rendőrfőkapitány beszámolt a települések közbiztonsági helyzetéről. Arról, hogy több rendőr kell a településekre, a helyhatóságok képviselői beszéltek. Úgy tudjuk azonban, hogy nemcsak az önkormányzatok várnak erőfeszítéseket a tárcától, hanem a minisztérium is számít a helyhatóságok segítségére.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke kijelentette, a helyhatóságok minden támogatást megadnak ahhoz, hogy a rendőrség minél hatékonyabb munkát tudjon végezni. Schmidt Jenő elmondta, hogy az önkormányzatok kétféleképpen tudják támogatni a rendőrök munkáját: ingatlanokat tudnak felajánlani a körzeti megbízottaknak, amit kibérelhetnek, és ahol le tudnak telepedni. Másrészt az adott önkormányzatok a saját költségvetésük megalkotásánál igyekeznek forrásokat felszabadítani a rendőrség számára. – Üzemanyagra, papír-írószerre és egyéb irodaszerekre kell gondolni – mutatott rá Schmidt Jenő.
Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke is jelezte, hogy a falvak számítanak a jelenlegi körzeti megbízotti rendszer megerősítésére, és azt szeretnék, ha a rendőrség feltöltené az üres helyeket. – A falvak ebben eddig is nagy segítségére voltak a rendőrségnek, szolgálati lakásokkal, üzemanyagpénzekkel, lakbér-hozzájárulásokkal támogattuk a körzeti megbízotti rendszer működését. Erőnkhöz képest, saját érdekünkben megtettünk mindent, és a jövőben is erre törekszünk. A rendszer megerősítése ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy minden falusi biztonságban érezhesse magát – tette hozzá.
Nyitottak az együttműködésre a megyei jogú városok is, és az eddigi támogatásokat a jövőben is biztosítani tudják a rendőrség számára. A Megyei Jogú Városok Szövetségének alelnöke elárulta, hogy pénzbeni segítséget adnak a rendőrségnek üzemanyag vagy gépjármű vásárlására, de akad olyan is, hogy egy-egy önkormányzat által megrendelt feladatot az adott település finanszíroz. – Ha új rendőr áll szolgálatba egy rendőrkapitányságon, akkor a város igyekszik segítséget nyújtani a gyermekek óvodai, iskolai elhelyezéséhez, de próbálnak munkahelyet keresni a házastárs számára is. Igyekszünk a rendőrséget úgy is támogatni, hogy a közterület-felügyelet, a polgárőrség vagy a közhasznú foglalkoztatásban működő bűnmegelőzési csoport tagjaival erősítjük a közterületi jelenlétet. Javítani lehet a közbiztonság helyzetén a térfigyelő rendszerek fejlesztésével és traffipaxok vásárlásával is, ehhez a városok szintén hozzá tudnak járulni – közölte Szalay Ferenc. Hozzátette: a rendőrség megerősítése fontos, mert csak Jász-Nagykun-Szolnok megyében 90-100 rendőr hiányzik a rendszerből.
A Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége május 28-ra szervez konferenciát a közbiztonságról, ahol a szervezet és a polgárőrség között korábban létrejött stratégia partnerséget értékelik. A megállapodást a felek két évvel ezelőtt írták alá, akkor a szövetség a segítségét ajánlotta fel a polgárőrségnek.
– Az egyeztetéseken természetesen szó esik arról is, hogy mit kell ahhoz tenni, hogy komolyabb eredményeket lehessen elérni – fogalmazott a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. Szűcs Lajos kitért arra is, hogy a megyék eddig is mindig felemelték a szavukat a rendőrség megerősítése érdekében, és a jövőben is így tesznek.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat