űrhajós
Idős űrhajósok: az asztronautikában nem csak a húszéveseké a világ

Kocsmai verekedés. Három embert, köztük a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület egyik tagját vitték kórházba a mentők a Pest megyei Dabasi-Szőlők településről. A Független Hírügynökség híre szerint a támadók romák voltak, akik állítólag azért támadtak, mert nem szolgálták ki őket a kocsmában. Beluzsárné Belicza Andrea, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta: vasárnap délután két férfi ment be az egyik helyi kocsmába, de ott egy korábbi nézeteltérésre hivatkozva nem szolgálták ki őket. A két férfi elment, de később egy 6-8 fős társasággal visszatértek. A kocsmában lévők és a csoport tagjai összeverekedtek, a mentők három sérültet vittek kórházba. A rendőrség csoportos garázdaság miatt indított eljárást – mondta a szóvivő.
Továbbra is fokozott rendőri jelenlét van Gyöngyöspatán, amit várhatóan ma éjfélig tartanak fenn. Soltész Bálint, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője lapunknak azt mondta: rend van Gyöngyöspatán, a hét végén nem volt szükség rendőri intézkedésre. Nem történt rendbontás az „országos bátor magyar család találkozón” sem. (Ez az az esemény, amelyről Horváth László, a Heves Megyei Kormányhivatal vezetője előzőleg úgy nyilatkozott, hogy értesülései szerint a Jobbikhoz, a Véderőhöz és a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesülethez köthető személyek rendezik meg.) – Az esemény magánterületen zajlott, így azt nem kellett bejelenteni a hatóságoknak. Jogsértés sem történt, így a rendőrségnek nem volt semmilyen intézkedési jogköre – tette hozzá a rendőrségi szóvivő.
Amikor arról érdeklődtünk, hogy a településen szolgálatot teljesítő rendőrök találkoztak-e az Amerikai Egyesült Államok nagykövetségének munkatársaival, Soltész Bálint az érintettekhez irányította munkatársunkat, de a nagykövetség lapzártánkig nem adott választ kérdéseinkre. Az előzmény: a Hír TV szombaton arról adott hírt – s ezt helyi források tegnap lapunknak is megerősítették –, hogy az LMP-hez köthető Richard Field mellett az amerikai nagykövetség munkatársai is többször jártak Gyöngyöspatán az elmúlt héten. Bár a település cigány vezetői hallgattak róla, a patai romák elmondása szerint arról készítettek felmérést, hogy melyik család akarja elhagyni a települést vagy menedékjogot kérni más országban. A Hír TV megkereste az ügyben Farkas Jánost, a gyöngyöspatai cigány kisebbségi önkormányzat elnökét, aki azonban nem kívánt erről nyilatkozni, mondván ez a kérdés az ő belügyük. – Se nem cáfolom, se nem válaszolok rá – fogalmazott.
A KDNP elnöke szombati sajtótájékoztatóján a gyöngyöspatai helyzet kapcsán kérdésre azt mondta: többirányú provokációról van szó, amiben „országon kívüli erők érdekeltségei is vannak”. Úgy fogalmazott: vannak erők, amelyeknek az az érdeke, hogy úgy állítsák be Magyarországot, ahol kvázi polgárháborús állapotok vannak, és a cigányoknak menekülniük kell a falvakból, mert „fasiszta rohamosztagok grasszálnak az utcán”. Nagyon komoly nemzetközi csoportok vannak – fejtette ki –, amelyeknek az az érdekük, hogy Magyarországról minél rosszabb és hazug képet fessenek. Semjén Zsolt szerint látható, hogy két kicsinyes pártpolitikai érdek is megjelenik. – Az egyik a Jobbiké, a párt politikai életben maradásához ugyanis fontos, hogy legyen cigány–magyar konfliktus, mert akkor úgy tudják beállítani, hogy problémafelvetésük és politikai eszenciájuk létfontosságú a magyar közéletben. A másik oldalon úgy tűnik, az LMP is érdekelt politikailag abban, hogy ez a téma mesterségesen felturbózva kerüljön a híradásokba, és a tehetetlen állammal szemben ők az emberi jogok védelmezőiként tudjanak fellépni – mutatott rá a KDNP elnöke.
Vaklárma. Airsoft játékosokra hívott rendőrt a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Érpatakon a helyi kisebbségi önkormányzat vezetője. A hobbisportot űzők azért keltettek aggodalmat a politikusban, mert terepszínű ruhát viseltek. Az igazoltatás közben kiderült: az airsoft egyesület versenyzői már korábban is játszottak a településen. (MN)
Kvóta. A Fővárosi Cigány Önkormányzat (FCÖ) elnöke, Makai István szerint a foglalkoztatás a romák társadalmi integrációjának alappillére, ezért az állami és magánvállalatok számára 20 százalékos roma foglalkoztatási kvóta bevezetését tartja szükségesnek, amely véleménye szerint nemcsak a mélyszegénységből való kikerülést, hanem a társadalmi feszültségeket is csökkentené. A Roma Polgári Tömörülés elnöki tisztségét is ellátó politikus hangsúlyozta: azokat a problémákat, amelyek társadalmi feszültségekhez vezettek, gazdasági és oktatási, de főként foglalkoztatási programokkal lehet enyhíteni és megszüntetni.
publicisztika a 6., 7. oldalon
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.