Bioterrorizmus a szerszámoskamrából

Néhány egyetemi, főiskolai hallgató egy szerszámoskamrában is képes ma egy olyan biológiai fegyvert előállítani, amelyre valamikor az ötvenes évek titkos stratégiaifegyver-fejlesztési programjaiban dollármilliókat költöttek – hangoztatják egymás között a terület szakértői. Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatalának főosztályvezetője, Faludi Gábor orvos ezredes egy tanulmányában megerősítette: az ipari mikrobiológiai termelési tudás, a biotechnológiai ipari fejlődés vagy a biológiai tudományok terjedésével egyszerűbb a biológiai fegyverek előállítása is, és sokak számára viszonylag könnyen hozzáférhetővé vált.

2011. 06. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül fél-egymillió forintos befektetéssel már egy nem túl kifinomult, de használható eszközt elő lehet állítani biológiai fegyver gyanánt – legalábbis Faludi Gábor, az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal főosztályvezetőjének számításai szerint. Ennek köszönhetően a terrorista szervezetek figyelme is a CBRN (vegyi, biológiai és radionukleáris) eszközök használatára terelődött – mutat rá tanulmányában az orvos ezredes. Ebben szerepet játszott a CBRN fegyverek néhány jellemző tulajdonsága: az olcsóság, a jól rejthetőség és a jelentős elrettentő hatás is. A katonai elhárítás szaklapjában megjelent elemzés állítja: 151 terrorjellegű történésből huszonkettőt biztosan biológiai ágens – közvetítő anyag – használatával követtek el.
A bioterrorizmus megismerését a tanulmány szerint két ismert esettel lehet szemléltetni. Az egyik Japánban történt, és az Aum Sinrikjó (Legfelsőbb Igazság) fanatikusai követték el. A világvége káoszára váró, annak elérkezését bármi áron siettetni kívánó szekta 1993-ban Tokió Kameido nevű kerületében háztetőkről, légi porlasztással, kísérleti anthraxkibocsátásokat is végzett. Szerencsére a főpróbaként kibocsátott baktériumspóra-felhőben egy ártalmatlan, kórokozásra képtelen anthrax-törzs készítményét porlasztották ki, így a kísérlet nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Aszahara Sókó, a szekta vezére viszont jelentős erőfeszítést tett az Ebola-vírus megszerzésére Kikwitben, Afrikában.
A másik híres példa a biolevélbombák megjelenése az Egyesült Államokban. 2001. október 4-ről 5-re virradóra meghalt egy Boca Ratonban, Floridában lakó férfi beteg, akinél klinikailag tüdőanthrax-fertőzést állapítottak meg. Ezzel az esettel kezdődött el egy sorozat, amely később az „Amerithrax” esetek elnevezést kapta. Az Amerithrax az egész világ számára korszakváltást jelentett, amelyben a biológiai fegyver (biolevélbomba minőségében) a terror eszközeként sikeresen mutatkozott be. Az első esetet még további 22 követte, közülük öten életüket vesztették. Az utolsó ismertté vált támadás 2005-ben a Pentagon ellen következett be, amikor két postázó szennyeződött el és 900 potenciálisan szennyezett személyt kellett megelőző kezelésben részesíteni – emlékeztet Faludi Gábor. Mint írja, a támadások „eredményessége” a tényleges sérültek és áldozatok számait tekintve ugyan távol esik a katonai biológiai fegyverek elvárható és számított „tömegpusztító hatásától”, a biológiai csapás hatásainak más elemei, a pánikkeltés, az egészségügyi ellátórendszer túlterhelődése és az egész világra kisugárzódó pánik „sikeresen” bekövetkezett, s a bioterrorizmus az elméleti lehetőségek világából a gyakorlatba is megérkezett.
Az orvos ezredes felhívja a figyelmet arra is, hogy a bioterror-támadások kivitelezésének eltérő eszközkészleteivel kell számolni. Köztük található a tűzoltókészülék, a locsolókocsi, a kerti permetező, az aeroszolos generátorok, valamint mezőgazdasági permetezőgépek, egészen a növényvédelmi helikopterekig és permetezőrepülőkig. Megjegyzi ugyanakkor, hogy a bioterror-támadások jellemzője a célterületek sokrétűsége is, amely a tömegellátó rendszerektől a kulturális és a hivatali élet valamennyi területét célba veheti.
A biológiai fegyver előállítására alkalmas és a bioterror-támadáshoz használt ágensek közötti eltérések ugyanakkor igen jelentősek, bár vannak egyezések is – fejti ki Faludi. Az offenzív biológiai fegyverfejlesztések és az azóta felhalmozott tudományos ismeretek alapján mintegy 44 ágenst tartanak alkalmas biológiai fegyvernek a NATO szakértői. A biológiai ágensek lehetnek sejtes vagy nem sejtes, természetes vagy módosított genetikai állományú mikrobiológiai egységek, valamint replikatív entitások (prionok), illetve mindezek mérgező anyagcseretermékei.
A bioterrorizmus viszont bármilyen ágenst használhat, ami éppen megszerezhető, tovább szaporítható, és legalább olyan mértékben kórokozó, hogy pánikkeltésre, zsarolásra alkalmas legyen. Ez a „rugalmas kritériumrendszer” a lehetséges természetes kórokozók listáját hihetetlenül kibővíti, és ekkor még nem is vettük számításba a genetikailag módosított kórokozók esetleges megjelenésének lehetőségét is – olvasható az ÁNTSZ főosztályvezetőjének tanulmányában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.