Súlyos visszásságokat tárt fel a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. jogi átvilágítása a Montana Zrt.-vel kötött szerződés kapcsán. A céget még 2004 januárjában egy meghívásos közbeszerzési eljárásban választotta ki informatikai rendszereinek karbantartására és tanácsadásra a NIF jogelődje, a Nemzeti Autópálya Rt. A lapunk birtokába került jogi átvilágítás szerint a szerződés több szempontból rendkívül kedvezőtlen az állami cégre nézve. Kiemelték: a Montana fix havidíjat kapott (tavaly nettó 12,2 millió forintot), amelyért legfeljebb az előre meghatározott havi munkamennyiséget volt köteles elvégezni. Ugyanakkor „a fix havidíj vállalkozói kiszámlázása nem függ a tényleges munkavégzés volumenétől”. Tehát ha lényegesen kevesebb volt a munka, akkor is ugyanannyi járt nekik. Ha viszont túllépték a havi munkaóra-keretet, akkor azt a Montana jogosult volt felszámítani. Nem is akárhogyan: ilyenkor a „rendkívüli munkavégzésre tekintettel” még az amúgy is „túlárazott” óradíjaiknál is 20-30 százalékkal többet kértek el.
Ugyanilyen indokolatlan és aránytalan a vizsgálat szerint, hogy a NIF, illetve jogelődje havi nettó egymillió forintot fizetett a számítógép-alkatrészek raktáron tartásáért, de ha egy ilyen berendezést tényleg cserélni kellett, akkor azt az egymillió forinton felül kiszámlázták – a piaci árnál drágábban. A szakvélemény rámutatott: átlagosan havi 188 ezer forintért cseréltek alkatrészeket, tehát a raktározás ennél ötször többe került.
A vizsgálat súlyos szabálytalanságokat tárt fel a teljesítési igazolások terén, amelyeknek „a valódisága megkérdőjelezhető”.
Loppert Dániel, a NIF szóvivője elmondta: ma már nem állnak szerződésben a céggel.
Érdekesség, hogy a Montana Zrt. felügyelőbizottságában 2002 és 2007 között felbukkant Szőcs Géza jelenlegi kulturális államtitkár, 1997 és 2004 között pedig Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. igazgatósági elnöke, aki 2009-ben az MSZP egyik miniszterelnök-aspiránsa volt.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó