Vizsgálatot indított a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) a Dataplex ügyleteinek feltárására. A Magyar Nemzet értesülése szerint a napokban kezdődött eljárás célja, hogy kiderítsék, a költségvetési szervek, illetve az állami részvétellel működő gazdálkodó szervezetek konkrétan milyen megállapodásokat és tranzakciókat bonyolítottak le 2005 és 2010 között a Dataplexszel, valamint a tulajdonában lévő társaságokkal.
A Dataplex neve 2007-ben vált ismertté, miután a Heti Válasz feltárta a cég állami segédlettel történt felemelkedését. A szerverhotelt működtető vállalkozás 2005-ig csupán vegetált, akkor azonban feltűnt a színen a Bajnai Gordon vezette Wallis Rt. egyik leányvállalata, amely 2,33 milliárd forintért megvette a társaságot, majd a tulajdonosi jogok 2,4 milliárd forintért átvándoroltak három ciprusi bejegyzett céghez.
Közülük a legérdekesebb a Fleminghouse Investments Ltd., amely 49 százalékban birtokolta a Dataplexet. Az adásvétel időpontjában Bajnai Gordon volt a ciprusi cég igazgatója, aki fél évvel később már a kormányzati oldalt erősítette fejlesztési kormánybiztosként. A másik, szintén 49 százalékos tulajdonrészt szerző ciprusi cég a Corbeil Holdings Ltd., amelynek tulajdonosa Kóka János (SZDSZ) korábbi sógora, Lepp Gyula, egyik igazgatója pedig a Kóka vitorláspartnereként ismert Rácz Krisztián volt. Az offshore-kezekbe került Dataplex szolgáltatásai iránt eközben olyan állami vállalatok kezdtek el érdeklődni, amelyek közvetve vagy közvetlenül a Kóka János vezette Gazdasági és Közlekedési Minisztérium felügyelete alá tartoztak. Például a MÁV Informatika, a Magyar Posta, a Mavir és a Magyar Villamos Művek. Megrendeléseikkel a Dataplexet rövid idő alatt közpénzen kistafírozták, majd 2005 decemberében a tulajdonosok eladták a Magyar Telekomnak 5,1 milliárd forintért. Vagyis három hónap alatt közel hárommilliárdos hasznot zsebeltek be. A külföldi társaságok adásvételbe történt bevonásának valójában az volt a célja, hogy a résztvevők kivonják magukat a magyar adószabályok alól.
A Dataplex-ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) 2009-ben hűtlen kezelés gyanújával, a pénzügyőrség pedig tavaly adócsalás miatt indított nyomozást. Az NNI tavaly februárban jogsegélykérelemmel fordult a ciprusi társszervekhez, hogy kiderüljön, kik állnak azon cégek mögött, amelyek részt vettek a gyanús tranzakciókban, és hogy a számláikon átfolyt pénzek után bármilyen jogcímen teljesítették-e ciprusi adózási kötelezettségeiket az érintettek.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben