Általános vitára alkalmasnak nyilvánította tegnap a parlament gazdasági és informatikai bizottsága az atomenergiáról szóló törvény módosításáról szóló javaslatot. Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta: az előterjesztés egyik legfontosabb eleme, hogy a jövőben lehetőség nyílik arra, hogy újrahasznosítsák az atomerőmű kiégett fűtőelemeit.
A javaslat ugyanakkor a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) ajánlásainak megfelelően tartalmaz sok más lényegi változást is a korábbi szabályozáshoz képest. A jövőben megerősítik például az atomerőmű biztonságáért, ellenőrzéséért is felelős Országos Atomenergia Hivatalt, és szigorítják a nukleáris létesítmények őrzését, működését is Magyarországon.
Megváltoznak a Nukleáris Pénzügyi Alap (NPA) forrásainak felhasználására vonatkozó szabályok is.
A Paksi Atomerőmű Zrt. által milliárdokkal támogatott alap pénzét eddig területfejlesztésre használhatták fel a nukleáris létesítményekkel közvetlenül érintett, illetve annak szomszédságában lévő települések által létrehozott önkormányzati társulások. A jövőben azonban ezek a szervezetek nem kaphatnak innen forrásokat erre a célra, csupán a tájékoztatást és a veszélyhelyzet megelőzésének költségeit finanszírozhatják az NPA pénzéből.
A törvénymódosító javaslat szigorúbb állóképességi feltételeket szabna a nukleáris létesítmények fizikai őrzésében részt vevők számára és lehetővé teszi az eddigieknél hatékonyabb elektronikus megfigyelőrendszer bevezetését is.
A Greenpeace szerint azonban éppen a nemzetközi tendenciákkal ellentétes, hogy a javaslat csupán a működés szigorítására koncentrál, miközben a fejlesztések, a nukleáris létesítmények építése is magában hordozza a kockázatot. – Miközben az előterjesztők azt kommunikálják, hogy a nemzetközi előírásoknak megfelelően növelik a biztonságot, figyelmen kívül hagyják, hogy a NAÜ azt is javasolja, csökkentsék az új nukleáris fejlesztésekre kiadandó engedélyek számát – jelentette ki Rohonyi Péter, a szervezet munkatársa.
Miközben a fukusimai katasztrófa óta minden fejlett állam újragondolja energiapolitikáját, és Németországhoz hasonlóan megpróbálja leépíteni, megújulókra cserélni az atomenergia-felhasználást, Magyarország az építési engedélyezés leegyszerűsítésével ad kiskaput az újabb nukleáris fejlesztéseknek, amelyek önmagukban hordozzák a kockázatot – állította a környezetvédő. A fűtőelemek újrahasznosítása Rohonyi szerint szintén veszélyes, sugárzó anyagokat termelő folyamat, amely ráadásul gazdaságtalan is.
Bencsik János erről szólva kiemelte: a módosított atomtörvény csak a lehetőségét adja meg az újrahasznosításnak, de Magyarországon erről nincs szó.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk