Újabb feljelentésre készül a Honvédelmi Minisztérium (HM) a Hende Csaba honvédelmi miniszter által elrendelt átvilágítás után hűtlen kezelés gyanújával egy biztonságtechnikai céggel kötött szerződés kapcsán. A társaságnak riasztóberendezéseket kellett beszereznie a Brüsszelben, Mons-ban és Glons-ban fenntartott HM-kezelésű úgynevezett NATO-lakásokba, de az eszközöket végül ki sem szállították Belgiumba. A munkák teljesítését azonban igazolták a HM Protokoll- és Nemzetközi Rendezvényszervező Irodájának (HM PNRI) vezetői, így a gyanú szerint csaknem ötvenmillió forintos kár érte a tárcát. Az ügyet a HM legnagyobb vagyonkezelő cége, a HM EI Zrt. belső ellenőrzése tárta fel a kormányváltás után. A vizsgálatot Moró Lajos, az állami cég új vezérigazgatója rendelte el. Az ellenőrök akkor fogtak gyanút, amikor a társaság Soroksári úti raktárában megtalálták a vagyonvédelmi eszközöket, de nem tudták, hogy azokat miért ott őrzik.
A vizsgálat során kiderült, hogy a HM PNRI az előző választási ciklusban megrendelést adott a Body Guard Kft.-nek arra, hogy 82 külföldi NATO-lakás 65 százalékát lássa el riasztóberendezésekkel. Ezeket az eszközöket egy rendszerben működtethették volna, hiszen az érintett lakások ötven kilométeres körzetben vannak.
*
A vagyonvédelmi eszközök beszerzéséről azonban nem leltek szerződést, megrendelést. Az átvilágítók szerint a Body Guard nem esett át a megbízáshoz szükséges „bevizsgáláson”, és nem lehet beszélni a munkája teljesítésének valós igazolásról sem. A beszállításról szóló igazolást például már 2006 januárjában kiállították, miközben a vámokmányok szerint a berendezések csak 2006 márciusában érkeztek meg Magyarországra. Az eszközök ezután sem a külföldi lakásokba kerültek, hanem 2006 decemberében a HM EI Zrt. raktárában landoltak.
Eközben viszont lakásonként 580 ezer forintot számláztak ki a riasztókra és beszerelésükre. A raktárba megérkező, riasztókat kezelő számítógép és szoftver nem is működött, ezért ezeket visszaszállították a beszereléssel megbízott vállalkozóhoz. Erről sem készült azonban átadás-átvételi jegyzőkönyv, így felmerült a gyanúja annak, hogy valójában a beüzemeléshez szükséges, működésképtelennek bizonyult eszközök sem kerültek vissza a szállítóhoz.
A HM PRNI ennek ellenére minden munkát igazolt. Miközben a külföldön szolgálatot teljesítő NATO-katonák lakásaiba megrendelt riasztóberendezések egy budapesti raktárban feküdtek, a HM PNRI vezetőhelyettese, a más korrupciós ügyben is érintett Nagy Imre alezredes aláírta, hogy a szolgáltató hiánytalanul teljesítette a munkáját. A HM EI Zrt. belső ellenőrzése szerint a teljesítés hiánya miatt összesen közel 48 millió forintos kár érte a HM PNRI-t, vagyis közvetve az adófizetőket. A szakemberek azt javasolták, hogy kártérítési követelését peres eljárással érvényesítse a szaktárca, illetve tegyen feljelentést hűtlen kezelés gyanújával.
Takács Tamás, a Body Guard Kft. kereskedelmi igazgatója lapunkkal annyit közölt: a cégük minden megrendelt berendezést határidőben leszállított és átadott a HM EI Zrt.-nek, majd a honvédségi társaság munkatársait külön foglalkozásokon ki is oktatták ezeknek az eszközöknek a használatára. Mint mondta: a Body Guard Kft. minősített szállító, ugyanis 2006-ban és azóta is minden esztendőben átesett a Katonai Biztonsági Hivatal, vagyis a katonai elhárítás átvilágításán.
Magyar Péter ismét elszaladt a kérdések elől - videó