Jogosulatlan gazdasági előny megszerzése és különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés gyanújával tett büntetőfeljelentést tegnap Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos a Budapesti Rendőr-főkapitányságon a korábban Borovszky Tímea által vezetett Esélyegyenlőségi Főigazgatóság gazdálkodása kapcsán. A kormánybiztos vizsgálata szerint a Hiller István (MSZP) vezette oktatási tárcánál működő főigazgatóság olyan feladatokra kötött megbízási szerződéseket, amelyek „ellátása jogszabályi kötelezettsége lett volna, és amely feladatokhoz megfelelő szakértelemmel és kapacitással rendelkezett”. Ehhez képest a szerződéseket arra hivatkozva kötötték, hogy a feladatok elvégzésére nincs kapacitásuk és megfelelő szakértelemmel rendelkező munkatársuk.
Például Borovszky közvetlen munkatársának, Kadét Ernőnek a három érdekeltségével is megbízási szerződést kötöttek: az Opre Média Bt. 2,3, a Kállai Mária Egyesület 11,5, a Kadét Ép-Terv Bt. pedig 8,1 millió forintot kapott.
*
Ráadásul az Opre Bt. egyik kültagja az a Bernáth Gábor, aki a Hiller vezette oktatási tárca háttérintézményénél, az Educatio Kht.-nál szakértősködött.
Az Esélyegyenlőségi Főigazgatóság két szerződést kötött az oktatási minisztérium főosztályvezetőjének, E. Vámos Ágnesnek a cégével, a Tinta Kft.-vel. A társaság kevesebb mint fél év alatt 4,4 millió forintot kasszírozott egy esélyegyenlőségi kutatásért. Eközben az Oranje Bt. – amelynek beltagja Varró Szilvia újságíró – 14,1 millió forintért kapott megbízásokat.
A feljelentés rámutatott: esélyegyenlőségi, roma kulturális és felzárkóztatási feladatokra 2005 és 2008 között összesen 97 millió forintot fizettek ki különböző cégeknek. A vizsgált 154 szerződésből 107 nem felelt meg az előírásoknak, mivel kötelezően előírt elemek, dokumentumok hiányoztak azokból.
A vizsgálat három esetben összeférhetetlenséget állapított meg: kétszer Borovszky Tímea főigazgató, egyszer pedig helyettese, Sárközi Gábor személye miatt. Ugyanis a két vezető úgy működött közre döntés-előkészítőként támogatások odaítélésében, hogy közben a támogatott szervezetekben kuratóriumi tagok voltak.
Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos egy olyan szerződést is talált a Borovszky-féle főigazgatóságnál, amely elvileg szakmai tanácsadásra szólt, ugyanakkor a megbízott ügyviteli feladatokat látott el. Szerinte ez a megállapodás színlelt szerződésnek minősíthető. A feljelentés végül leszögezte: a főigazgatóság kötelező alapfeladatainak „rendszeres, megbízási szerződéssel történő kiszervezése” felveti a hűtlen kezelés gyanúját.
Mint ismert, a kétes szerződésekről a Magyar Nemzet számolt be elsőként, miután birtokunkba került egy belső jelentés, amely még Hiller István minisztersége idején készült, és amelyet a tárcavezető nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni.
Borovszky Tímeának egyébként nem ez az egyetlen bűncselekménygyanús ügye: tavaly első fokon két év, három esztendő próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte őt a Fővárosi Bíróság vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetés miatt.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat