A magyar–orosz kereskedelmi forgalomról Alekszej Kazacskov elmondta, a kétoldalú árucsere értéke a kilencvenes évek végéig alig egymilliárd dollár volt. Azonban 2003-tól látványos javulás következett be, s 2008-ban 14 milliárd dollárt tett ki. A forgalom 2009-ben a válság miatt visszaesett, ám a múlt évben újra tízmilliárd dollár körül mozgott.
A képviseletvezető-helyettes nyomatékosította, Oroszország önállóvá kíván válni az élelmiszer-termelésben. Gabonatermelésben a hatvanmillió tonnás belső fogyasztáshoz képest idén 85 millió tonnás a prognózis. Gabonaexport-potenciáljával Oroszország jelentős tényezője a világpiacnak. Emlékezetes, a moszkvai gabonaexport-tilalom idei július 1-jei feloldásáig a piacot a hiány jellemezte, az árak pedig az égbe szöktek. – A gabonatöbblet hazai felhasználásának növekedése csak az állattenyésztés felfuttatásától várható – hangsúlyozta Kazacskov. Közölte, a baromfi- és a sertéstenyésztésben a belső fogyasztás hetven százalékánál tartanak, ám a tejelő tehénállományuk alatta marad a kívánatosnak. Jelenleg ötmillió tejelő tehén van, s ezt akarják nyolcmillióra növelni. Ehhez szeretnének magyar technológiát és tudást importálni, s vegyesvállalatokat alapítani.
Tóth Attila, a Hajdú-Bihar megyei önkormányzat alelnöke közölte, az oroszországi gazdasági kapcsolatok erősítését prioritásként kezelik. A Sajt-Kalmár Kft.-t bemutatva Sipsák Tamás ügyvezető igazgató rámutatott: cégük kizárólag magyarországi biotejet vásárol, amelyből hazai sajtgyárakban készíttetnek sajtot. A tavaly 4,1 milliárd forintos forgalmú társaság 25 ezer liter tejet dolgoztatott fel. Oroszországba kezdetként havi egykamionnyi biosajtot tudnának szállítani, amit néhány hónap alatt heti egykamionnyira fejlesztenének. Az orosz kereskedelmi kamara hazai képviseltét vezető Kiril Nugajev elmondta: elsősorban a régiószékhelyek lehetnek a sajt piacai.
Feloldásra vár a tilalom. Oroszország Magyarország tekintetében még nem oldotta fel a friss zöldségre elrendelt importtilalmat – közölte Alekszej Kazacskov helyettes képviseletvezető. A kólibaktérium-fertőzés miatt minden európai államra kiterjesztett tilalmat július 1-jével négy ország termékeinél már megszüntették. Magyarországon fertőzés nem volt, a feloldásról zajló tárgyalások jól haladnak. Az importtilalom friss gyümölcsre nem vonatkozik.

Elindult a 150 milliárdos kórházi pluszforrás kifizetése – ez változik a betegellátásban