A közfeladatokat közintézményeknek és közösségi tulajdonban levő közszolgáltató cégeknek kell ellátniuk, mert az adott önkormányzat akkor tudja garantálni a szolgáltatások minőségét és tudja megfelelő kontroll alatt tartani az árakat – reagált megkeresésünkre Kriza Ákos, Miskolc első embere. A fideszes polgármester elmondta, hogy náluk a közszolgáltatást végző cégek többsége önkormányzati tulajdonban van, két szolgáltatást viszont vegyes tulajdonú társaság lát el. – A szennyvíz tisztítását és a hálózat karbantartását végző cég szerződését most kell átértékelni, a másik, a hulladék kezelésére és szállítására kötött megállapodás jövő év végén jár le. Az előbbi társaságban ötven, az utóbbiban 45 százalékban vagyunk jelenleg tulajdonosok. Meg kell néznünk, hogy mi a legoptimálisabb a számunkra. Meg fogjuk vizsgálni, hogy a gazdasági hátterünk, illetve az eszközparkunk megengedi-e azt, hogy a szolgáltatásokat saját magunk végezzük – tette hozzá Kriza Ákos.
A vasi megyeszékhelyen a távhőszolgáltatást végző cégben van magántulajdon, az E.ON a társaság huszonöt százalékát birtokolja. Marton Zsolt, Szombathely alpolgármestere érdeklődésünkre jelezte, korábban is folytak tárgyalások a tulajdonrész visszavételéről, és nem tartja kizártnak, hogy az önkormányzat – anyagi lehetőségei mérlegelése mellett – a jövőben megpróbálja kivásárolni a céget.
Szegeden a víz- és távhőszolgáltatást végzi vegyes tulajdonú cég, de Bohács Zsolt, a Fidesz frakcióvezetője szerint a város nem tervezi a struktúra módosítását.
Megkerestük a 2010 őszéig MSZP-s vezetés alatt álló Heves megyei önkormányzatot is. Szabó Róbert, a közgyűlés jelenlegi fideszes elnöke kérdésünkre elmondta, hogy Hevesben minden az önkormányzat kezében van. Nyíregyházán szintén nincs olyan közszolgáltatás, amely részben vagy egészben magántulajdonban lenne. – Nem is tervezzük eladásukat – tette hozzá Kovács Ferenc polgármester.
Dunaújvárosban közölték, nem alakult még ki az önkormányzat gazdasági koncepciója azoknál a közszolgáltatást végző társaságoknál, amelyekben a városnak tulajdonrésze van. – Nem kívánunk a végleges koncepció kialakításáig a tulajdonostársakban bizonytalanságot kelteni. Jelenleg ugyanis a társaságaink likviditási nehézségekkel küzdenek, és az önkormányzattal közösen ennek megoldásán dolgoznak – mondta Németh Tünde szóvivő.
Korábban több önkormányzat is egyes – részben vagy egészben magántulajdonban levő – közszolgáltatások visszavétele mellett döntött. Mind közül a legismertebb a Pécsi Vízmű Zrt. esete, amelyet a város 2009 őszén vett vissza a korábbi francia tulajdonostól. A székesfehérvári közgyűlés pedig néhány hete döntött arról, hogy viszszavásárolja a Depónia Kft.-t és a Székom Zrt.-t, így a tranzakció nyomán a teljes hulladékgazdálkodás – gyűjtés, lerakás, hasznosítás – önkormányzati kézbe kerül. A Hajdú-Bihar megyei önkormányzat is a közelmúltban határozott arról, hogy december 31-i hatállyal felmondja a kötelező fűtéstechnikai feladatok ellátására 2001-ben kötött közszolgáltatási szerződést a Fütesz Kft.-vel. Tóth Attila közgyűlési alelnök tudatta, ez csak az első lépés volt, tervezik, hogy további közszolgáltatásokat is visszavesznek. Tatabányán pedig a város önkormányzata és az ELMIB Energetikai Zrt. vette át a Tatabányai Fűtőerőmű irányítását a Magyar Villamos Művekkel kötött adásvételi szerződés lezárásával.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban