Fél órával a közbiztonsági akció délutáni indulása előtt egymás után érkeznek a rendőrök, vadászok, polgárőrök az aszódi rendőrőrsre, hogy négy órától részt vegyenek az este tíz óráig tartó razziában. Az akciót a gödöllői rendőrkapitányság vezetője rendelte el, akit a döntés hátteréről faggatunk. – Amióta megkezdődött a zöldség- és gyümölcsérés a kertekben, megszaporodtak a terménylopások a környező településeken. A bűnözők főleg azokat az idős, védtelen embereket háborgatják, akik nyugdíj mellett foglalkoznak növénytermesztéssel. A bűncselekmények jelentős károkat okoznak nekik. A terménylopások felszámolása érdekében döntöttünk arról, hogy erődemonstrációt tartunk. Az akció reggel kezdődött, polgárőrök, vadőrök, közterület-felügyelők özönlötték el a kapitányság területén található településeket. Délután négy órától ugyanezt ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy ezúttal motoros sárkányrepülősök is segítik a munkánkat. Az akcióban összesen 60 rendőr és 150 civil segítő vesz a huszonhét érintett településen – tájékoztat Bozsó Zoltán (képünkön jobbra fent), hozzátéve, hogy a nyár folyamán folytatják az ellenőrzéseket, egészen a szüretig terveznek akciókat.
„Nem néznek se Istent, se embert”
A négyórai eligazításig az Aszód környéki mindennapokról Gódor Ferenccel, a helyi rendőrőrs parancsnokával beszélgetünk. Megtudjuk, hogy bár régen sokkal nagyobb gondok voltak a térségben – iskolákba, óvodákba törtek be, boltokat fosztottak ki, télen komplett faházakat loptak el –, a helyzet most sem rózsás. – Rengeteg problémát okoznak a bűnözők a környéken. Lopják a gázt, az áramot, a fémet, sokszor kerítéseket vagy csatornafedeleket visznek magukkal, de nem kímélik a fákat és a terményt sem. Mi most elsősorban az utóbbi két bűncselekmény elkövetőit igyekszünk tetten érni, mivel megkezdődött a mezőgazdasági terménylopás szezonja. Külterületen főleg a kukorica, míg a település határain belül a Galga-völgyre jellemző répa-, zöldség- és burgonyaültetvényeket dézsmálják meg. Sokszor kocsival hajtanak be a kukoricás közepére, óriási kárt téve az ültetvényben. Nem néznek se Istent, se embert – panaszolja Gódor Ferenc.
Bár a rendőrkapitányság területén nem mindennap tartanak összevont akciót, az egyenruhásoknak sokszor razziákon kívül is sikerül tetten érni a bűnözőket. Volt olyan nap, hogy falopás miatt öt autót foglaltak le, és több száz mázsa fáról tudták bebizonyítani, hogy bűncselekményből származik. Sokszor előfordult az is, hogy a tolvajok, észlelve a rendőrök és polgárőrök érkezését, hátrahagyták biciklijüket, fűrészüket. Legalább húsz kerékpárt gyűjtöttek így be. – Tavaly volt olyan esetünk, hogy külterületen gyanús külsejű egyének szálltak ki egy autóból. A kollégák igazoltatni akarták őket, azonban a tolvajok berohantak a kukoricásba, így nem tudták elkapni őket. Az eredmény azonban így is meglett, mert 128 zsák kukoricát találtunk a földeken. És ez csak egy eset volt – mutat rá Gódor Ferenc.
Szélmalomharc?
Arra a kérdésre, hogy szélmalomharcot vívnak, vagy sikerül eredményt elérni a bűnözők elleni harcban, nem tud egyértelmű választ adni. Mint mondja, nagy eredménynek tartja, hogy néhány környékbeli – turai és bagi –, elsősorban fatolvajlásra „szakosodott” nehézfiút sikerült rács mögé juttatni. Mivel azonban ritkán tapasztal olyat, hogy valaki megjavul, a szabadulók szinte mindig újabb feladatot adnak nekik. – Tudok olyan személyről, aki éveket ült a börtönben, majd kijött, megivott két fröccsöt, és mellbe szúrta ellenségét. Leültették több mint tíz évre gyilkossági kísérletért. Ismerek olyan 55 éves férfit is, aki körülbelül 35 évet töltött már rács mögött. A legtöbb ilyen ember, ha kijön, azonnal tilosban jár – fakad ki az aszódi rendőrőrs parancsnoka.
Ami a mostani akciót illeti, Gódor Ferenc teljes mértékben optimista. Örül annak, hogy ezúttal motoros sárkányrepülősök is csatlakoznak hozzájuk, mivel 200 méter magasan egyszerre öt helyen tudnak „felderítőmunkát” végezni. – Az akcióban való részvételük azért is nagy segítség, mert a tolvajok még nem ismerik őket. Később azonban, ha a bűnözők tudomást szereznek róluk, akkor majd az esetenként megjelenő sárkányrepülősök elrettentő erővel bírnak a köreikben – teszi hozzá.
Néhány perccel később három tucat rendőr, polgárőr és vadász gyűlik össze az aszódi rendőrőrs udvarán. Gódor Ferenc – a rendelkezésre álló járművek számát is figyelembe véve – csaknem egy tucat csoportba osztja az embereket, majd az eligazítás után a csapatok terepjárókkal és személyautókkal kiviharzanak az előre kijelölt területekre. Mi Sándor Tibor vadász társaságában a Bag környéki erdőket vesszük célba, hamarosan az ekkor még nyüzsgő helyi cigánytelep mellett haladunk el. – Annak idején a telep feletti domboldalon főleg a fővárosból érkező családok vettek itt nyaralókat, a környék akkor még csodálatosan nézett ki. Később azonban egyre többször fordult elő, hogy feltörtek egy-egy víkendházat, majd megtörtént, hogy az egész domboldalt felgyújtották. Ma egyetlen ingatlanra nincs kitéve, hogy eladó – jegyzi meg a vadász.
A homokbányában égetik a kábelt
Közben az erdőben haladva több hatalmas farakáshoz érünk, ami a bűnözők szemében valódi kincsnek számít. – A tolvajok sokszor ugyanis nem bajlódnak a fakivágással, hanem ideállnak a hátsó ajtajától megszabadított terepjáróval – láttunk ilyen Lada Nivát a cigánysoron –, megpakolják, és irány haza. Általában többször fordulnak – árulja el Sándor Tibor.
Hamarosan egy 30 méter széles vízmosás mellett haladunk el, amelyet korábban akácerdő borított, mára azonban már csak egy-két fiatal fa maradt meg belőle hírmondónak. A földön tömegével hevernek combvastagságú ágak és vékonyabb gallyak, s mivel ezekke la tolvajok nem bíbelődnek, talán örökre ott is maradnak. A vízmosásba út is vezet, ezt a fatolvajok alakították ki, azon keresztül szállítják el a zsákmányt. – Éjjel, amikor a polgárőrök abbahagyják a járőrözést, beindul az élet a telepen. Felkapcsolódnak a lámpák, és indulnak az autók. Nagyon nehéz ellenük sikerrel küzdeni – hangsúlyozza a vadász, közben egy homokbánya mellett lassít le. Elmondja, hogy a fémtolvajok itt szokták leégetni a borítást a kábelekről. Orgazda pedig, aki a színesfémet átveszi, mindig akad. – A pénz nagy úr – fűzi hozzá.
Amikor visszaérkezünk a bagi cigánytelepre, a környéken már nagy a csend, eltűntek az emberek az utcákról és a házak elől. – Híre ment az akciónak. Annyit elértünk, hogy egy darabig a tolvajok nem lopnak pofátlanul – összegzi a járőrözés eredményét Sándor Tibor.
Az akció végül kézzelfogható eredménnyel zárul. – Elfogtak egy körözött bűnözőt, két embert pedig garázdaság miatt előállítottak. Összesen 72 gépkocsit ellenőriztek, és 120 személyt igazoltattak. Öt ember ellen szabálysértési feljelentést tettek, míg hat esetben helyszíni bírságot szabtak ki – tudjuk meg később.
A rendőrséget erősítenék meg
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének főtitkára az akciót követően azt hangsúlyozza, hogy a lopások hatalmas károkat okoznak a gazdáknak. Obreczán Ferenc szerint szomorú, hogy a gazdálkodóknak nap mint nap lopással kell szembesülniük. A tolvajok elsősorban zöldségnövényekre – kukoricára, burgonyára – vetnek szemet. A bűnözők „kifinomult” módszerei miatt a gazdák nem tudják megvédeni terményeiket, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzék a földeket. – A mezőőröknek nincs igazoltatási lehetőségük, így elsődlegesen a rendőrség megerősítésére lenne szükség az érintett településeken – jegyzi meg a főtitkár.
Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke sajnálatosnak tartja, hogy a gazdáknak sokszor éppen akkor kell lopásokkal számolniuk, amikor végre jó áron eladhatnák a termést. – Tavaly nyáron éppen azért módosítottuk a törvényeket, és szankcionáljuk szigorúbban a kis értékre elkövetett lopásokat, hogy megvédjük a gazdákat. A nehéz bizonyíthatóság miatt azonban össze kell hangolni a rendőrség tevékenységét a különböző társszervezetekével, amelyek szintén rendelkeznek igazoltatási jogosultsággal – mutat rá Font Sándor. A politikus ennek fontosságát hangsúlyozva utal arra a közelmúltbéli esetre, amikor bűnözők milliárdos kárt okoztak azzal, hogy tárolt terményeket loptak; ellenük a mai napig folyik az eljárás.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban