Jogosulatlan gazdasági előny megszerzése, tartozás fedezetének elvonása és hivatali visszaélés gyanújával büntetőfeljelentést tett a napokban az elszámoltatási kormánybiztos a bábolnai IKR Zrt. államilag garantált hitelfelvétele miatt a Központi Nyomozó Főügyészségen. Budai Gyula lapunknak elmondta: bár a feljelentés ismeretlen elkövetőt említ, az ügy körülményeit ismerve elképzelhető, hogy érintett lehet benne két volt szocialista tárcavezető, Gráf József egykori földművelésügyi és Veres János korábbi pénzügyminiszter.
A kormánybiztos május óta vizsgálta a Virgin-szigeteki offshore hátterű cég többségi tulajdonában lévő IKR Zrt.-nek még a Gyurcsány-kormány idején, 2009-ben nyújtott állami készfizető kezességvállalási ügyét.
Az IKR az egyik legnagyobb hazai – úgynevezett – integrátorcég, vagyis az a feladata, hogy a gazdálkodók termelését segítse. A Gyurcsány-kormány Gráf és Veres előterjesztésére döntött arról, hogy az IKR hatmilliárdos banki hitelére készfizető kezességet vállal ötmilliárd forint erejéig. Azonban Budai Gyula vizsgálata megállapította, hogy a társaság nem a kormányhatározatban megfogalmazott célra használta fel a pénzt, és annak csupán egy részét (mintegy felét) helyezték ki termelőkhöz, a másik felét meglévő hiteleik törlesztésére fordították. Kiderült: az agrártárca nem ellenőrizte a cég tulajdonosi hátterét és valós pénzügyi helyzetét. Egyébként Gráf József korábban évekig a társaság igazgatósági tagja volt.
A kormánybiztos kiemelte: az IKR a hosszabb távon nyereséges tevékenységeit ki akarja szervezni egy cseh gazdasági csoportnak, márpedig a tartozás fedezetét biztosító vagyon értékesítése jelentős agrárgazdasági kockázatokkal járna. Budai Gyula hangsúlyozta: a hitelek bedőlése esetén az állami kezességvállalás súlyos milliárdokkal terhelné meg a költségvetést. Ezért a kormánybiztos azt kérte Matolcsy György nemzetgazdasági minisztertől, hogy ne engedélyezze a kiszervezést, és tekintse át a kezességvállalás megszüntetésének jogi lehetőségeit. Az IKR Zrt. gazdasági átvilágítását egyébként a korábban Oszkó Péter volt pénzügyminiszter által irányított Deloitte Zrt. végezte el, de Oszkó az adatok „bizalmas jellegére” hivatkozva nem volt hajlandó dokumentumokkal segíteni a kormánybiztos vizsgálatát.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben