Egyre kedveltebb szakma hazánkban az esküvőszervezés, amit az is jelez, hogy a világhálón számos tanfolyamra lehet jelentkezni. A Központ Statisztikai Hivatal adatai szerint azonban az idei év első öt hónapjában 10530 házasságkötést regisztráltak, és ez 324-gyel, azaz 3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi adatoktól. Rátkai Tímea azonban a statisztikai adatoktól függetlenül is úgy véli, hogy az esküvőszervezés egy feltörekvő szakma, ezért évek óta indít képzéseket. A tanfolyamon a hagyományok és a szokások megismertetése mellett megtanítják a jelentkezőket arra is, hogy hogyan alakítsák ki alvállalkozói körüket.
– Az esküvőszervezőnek tudnia kell azt, hogy a polgármesteri hivatalba való bejelentkezésnek milyen feltételei vannak, milyen sorrendben kell bevonulni a templomba, és a különböző egyházi felekezetek milyen elvárások szerint bonyolítják le a szertartásaikat – mondta el lapunknak Rátkai Tímea. Hozzátette, a jó esküvőszervező mindenhez ért egy kicsit, ismeri a legújabb menyasszonyiruha-divatot, a legfrissebb kontystílusokat, tudja a menyasszonyi csokor stílusát is, illetve a fotókidolgozáshoz is konyít valamit.
– Természetesen ezeken a területeken az esküvőszervező soha nem lesz szakember, de rendelkezik azokkal a laikusok számára megfogható ismeretekkel, amikkel segíteni tudja az ifjú párt döntését – tette hozzá.
Kókai Krisztina esküvőszervező szerint az emberek két csoportja veszi igénybe az esküvőszervezői szolgáltatást. Az egyikbe tartoznak azok, akiknek nincs elég idejük és energiájuk esküvőjük megszervezéséhez; a másik csoport tagjai pedig úgy érzik, nincs kellő tapasztalatuk, és ezért folyamodnak segítségért.
– Vannak olyanok, akik csak részben veszik igénybe ezt a szolgáltatást, és csak bizonyos feladatokat bíznak egy cégre, a teendők másik részét pedig maguk vállalják – mondta lapunknak Kókai Krisztina. Hangsúlyozta, alapvetően Budapesten élnek az esküvőszervezés lehetőségével, mert vidéken ez még kevésbé jellemző. A szakember szerint a gazdasági válság az esküvőszervezőket sem kímélte. Tapasztalatai azt mutatják, hogy a párok jelentős része vagy megpróbálta alacsonyabb költségvetésből finanszírozni az esküvőjét, vagy a dátumot tolta el annak reményében, hogy idővel rendelkezésükre áll a szükséges összeg.
– Sokan a nagy lakodalom megtartása helyett inkább a lakásukra tettek félre, hiszen két-három millió forintba kerül egy átlagos lagzi megtartása – tette hozzá Kókai Krisztina. Csobán Éva esküvőszervező szerint a költségek összegét a vacsora helyszíne, az ünnepi menü, a zenekar, a menyaszszony ruhája és az extra kívánságok határozzák meg leginkább.
– A menyasszonyi ruhák bérlése hatvanezer forinttól kezdődik, de ha valaki terveztetni szeretne, akkor kétszázezer forinttól indulnak az árak – tájékoztatott Csobán Éva. Az idén a karcsúsított, uszályba átmenő menyasszonyi ruha a divat, a fodros, habos darabok ideje már leáldozott.
– A menyasszonyok legtöbbje fehér, ekrü, esetleg pezsgőszínű ruhát választ, de egyre nagyobb divat az, hogy a ruhát csokoládébarna vagy olívazöld övvel, esetleg egyéb kiegészítővel viselik – magyarázta az esküvőszervező. Hangsúlyozta, a menyaszszonyon látható kiegészítő színnek a koszorúslányok ruhájával kell harmonizálnia. Megtudtuk, hogy a színeknek az étterem díszítésénél is nagy szerepe van, ma a barna, zöld árnyalatai mellett, a narancssárgát és a rózsaszínt is sokan választják.
– A lakodalom végső összegét a vacsora helyszíne is meghatározza, a legtöbb étterem 70-80 fő befogadására képes, de a hosszú asztalokhoz való ültetés helyett a kerekasztal-megoldást kérik manapság a párok. Erre nem minden vendéglátóhely alkalmas, pedig a terembérlés hetvenezer forinttól kezdődik, a rendezvényhelyszínek ára pedig több százezer forintig terjedhet – tette hozzá a szakember.
Csobán Éva szerint a vacsora személyenként általában 7-8 ezer forintba kerül, a korlátlan italcsomag ára pedig 3500 forintra tehető. A szakember úgy véli, hogy ha a korlátlan italfogyasztásért személyenként 4000 forint feletti összeget kérnek, akkor az már a pár „kopasztásának” számít. Az esküvői tortáknál idén a négyszögletes forma a trendi, és az emeletes finomságok közül az egyik szintnek ajánlott csokoládéízűnek lennie, mert a szakemberek tapasztalatai szerint a násznép nagy része mindig csokoládépárti.
Csobán Éva szerint az élő zene még mindig divat a lakodalmakon, de a legtöbb fiatal pár variálja a zenei stílusokat.
– Általában este tíz óráig élő zenét, lakodalmas zenét szoktak kérni a fiatalok, majd az éjszaka további részében dj-k játszanak, akik karaokeberendezéssel vagy klipek lejátszásával is szórakoztatják a násznépet – tette hozzá. A kétfős zenekarok a szakember szerint általában nyolcvanezer forintot kérnek, míg a dj-k százhúszezer forintért vállalják a fellépést, de az egész éjszakás élő zenéért negyedmillió forintot is elkérhetnek. A lagzi pillanatainak videón való megörökítésére is van lehetőség. Általában a húszperces videoklip ára, amin az esküvő legértékesebb perceit gyűjtik össze, százezer és ötszázezer forint körül mozog.
Kókai Krisztina az esküvők elengedhetetlen kellékeiről is nyilatkozott lapunknak.
– Minden évben más trendek figyelhetők meg: idén a csoki- és pezsgőszökőkút is előkelő helyen szerepelt a „kívánságlistán”, de a lufiposta is régóta divatban van – mondta a szakember. Hozzátette, újdonságnak számít az esküvői borvacsora, amikor svédasztalon ínyenc falatokkal kedveskednek a vendégeknek.
Csobán Évától megtudtuk, hogy a lepkeeregetés is egyre kedveltebb hazánkban.
– A rovarokat hűtőtáskában szállítják a helyszínre és pár perc kell ahhoz, hogy a káposztalepkék dermedt állapotukból felébredjenek. A lepkékből azonban három tucatnál többet nem szabad rendelni, mert ha sokan vannak, akkor a repülés helyett a vendégek vállán pihennek, és így elvonják az ifjú párról a figyelmet – tette hozzá.
A kiadásokat persze az ajándékokon túl a menyasszonytánc bevételei ellensúlyozhatják. Ha elég nagy a rokonság és a meghívottak köre, nyereséget is el lehet érni. Azonban a következő családi lagzinál minden kezdődik elölről, illetőleg folytatódik.
Egyre kevesebb a házasságkötések száma
A héten kiderül, folytatódott-e a keresetek növekedése
