Három ciklus után tavaly októberben a polgári oldal győzött Hatvanban az önkormányzati választáson. A városvezetés első dolga az volt, hogy áttekintette az önkormányzat pénzügyi helyzetét. – Az eredmény lesújtó volt, Hatvan ugyanis 900 millió forintos működési és csaknem 2,5 milliárd fejlesztési hitellel rendelkezett, több futó beruházás háttere megoldatlan volt. Miközben hozzáfogtunk az ügyek rendezéséhez, a problémák hátterének tisztázására egy eseti bizottságot hoztunk létre. Több esetben feljelentést tettünk, az ügyeket a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Nyomozó Iroda vizsgálja. Gyanúsított még egyik eljárásban sincs, de a felelősök megnevezésével a nyomozások egy része hamarosan lezárulhat – közölte Szabó Zsolt, Hatvan fideszes polgármestere, aki elmondta, úgy tűnik, hogy idén a különböző takarékossági intézkedéseknek köszönhetően sikerül felszámolni a működési hiányt. Ehhez rendezni kellett a kapcsolatot a legnagyobb helyi adófizetőkkel, amely a polgármester szerint az előző ciklusban romlott meg.
Miközben sikerült helyreállítani az önkormányzat pénzügyi egyensúlyát, több fontos feladat is várt a hatvani vezetésre.
– A helyi kórház szinte a megszűnés szélére sodródott. Az intézményt először a HospInvest áldásosnak nem nevezhető tevékenysége sújtotta, majd a szocialisták alatt óriási adósságot halmozott fel. A választások után a kórház működtetésére létrehoztunk egy céget, és felszámoltuk a hatalmas adósságállományt. Ma már nem az a kérdés, hogy megmarad-e az intézmény, hanem az, hogy a különböző fejlesztésekkel hogyan tudjuk minél magasabb színvonalon működtetni. Éppen ezért új gépeket és eszközöket szereztünk be, illetve olyan szakembereket csábítottunk Hatvanba, akik tovább tudnak javítani az egészségügyi intézmény színvonalán – jegyezte meg Hatvan első embere.
A város polgári vezetése a választási ígéreteivel összhangban visszaadta az oktatási intézmények szakmai önállóságát, a gimnázium működtetését pedig visszavette a megyétől. Ezzel párhuzamosan szeptembertől egy egyházi fenntartású általános iskola indul a városban.
Több évtizedes hányattatás után funkciót kap végre Hatvanban a Grassalkovich-kastély is, 2013-tól országos magyar vadászati múzeum nyílik az ingatlanban, amely élénkíti a helyi turizmust, miközben több tucat hatvaninak ad munkahelyet.
A városban bevezették a Hatvan-kártyát, amely egyike azoknak az intézkedéseknek, amelyekkel a helyiek életkörülményeit igyekeznek javítani. – Minden kártyatulajdonos ingyen parkolhat a városban, emellett számos szolgáltató kedvezményeket biztosít számukra. Áttekintettük továbbá az önkormányzati bérlakások helyzetét, és azzal szembesültünk, hogy sok bérlő hatalmas, esetenként több millió forintos tartozást halmozott fel, miközben a helyi fiatalok nem tudnak lakáshoz jutni. A nem fizető bérlőktől így visszavesszük az ingatlanokat, felújítjuk azokat, és a Fecskelakás- program keretében pályázat útján kiadjuk a lakásokat fiatal családoknak – jelezte Szabó Zsolt.
Fontos lépéseket tettek Hatvanban a közbiztonság javítása érdekében is. A terménylopások és az illegális szemétlerakás megakadályozására mezőőri szolgálatot hoztak létre, miközben a városban közterület-felügyelők segítik a rendőrök munkáját. Folyik az egész várost átfogó kamerarendszer telepítése is. Bevezették azt is, hogy csak az kap segélyt, aki a portáját kívül-belül rendben tartja.
A polgármester végül elmondta: büszke arra, hogy a testületben az ellenzéki pártok nem akadályozzák a változásokat. – Hatvanban nem parttalan veszekedéseket, hanem előremutató vitákat folytatnak a város fejlődése érdekében – tette hozzá.
Szentkirályi Alexandra: A városházi szappanopera újabb felvonásához érkezett