Régóta nem foglalkozom velük, kiszálltam az ügyeikből, mert igazán jó megoldás nincs a helyzetük kezelésére – reagál elkeseredetten a kirobbant kompolti botrányra Balázs Zoltán, a település polgármestere. Ismeretes, a Heves Megyei Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnökhelyettese a napokban tett büntetőfeljelentést, mert állítása szerint a kompolti kisebbségi testület tagjai az alig félmilliós évi állami normatív támogatásból élelmiszert vásároltak, és azt jelentős felárral adták el rászorulóknak hitelbe. Emellett 50–100 százalékos kamatra adtak kölcsönöket, autókat lízingeltek, és banki hiteleket vettek fel. A községben aláírásokat gyűjtöttek a cigány kisebbségi önkormányzat feloszlatásáért, az iratot nyolcvanan el is látták kézjegyükkel.
A településvezető előrebocsátja, hogy nem tudott ezekről az ügyekről, a sajtóból értesült arról, hogy valami probléma lehet a kisebbségi önkormányzat működésével. – Amúgy nem lep meg semmi. Negyedik ciklusomat töltöm a település élén, előtte jegyzőként dolgoztam itt, így van rálátásom a helyi ügyekre. Évekig megpróbáltunk együttműködni a helyi cigány kisebbségi önkormányzattal, de nem sikerült. Mondtuk nekik, hogy az állami támogatást ne tiszteletdíjra és saját maguk kirándultatására költsék, hanem a rászoruló roma gyerekekre. Nem hallgattak ránk. Sőt előfordult olyan eset is, amikor nemcsak az utazásuk költségeit, hanem a szendvicsek és a cigaretta árát is elszámolták. Ezt mi nehezményeztük, mire ők kioktattak, hogy arra költik a pénzt, amire akarják. Másszor családi körben szerveztek kirándulást, de volt olyan alkalom is, hogy százezer forintért bevásároltak maguknak az egyik áruházban. Azt mondták, hogy jól dolgoztak, és megérdemlik. Ezeket az ügyeket sem hagytuk szó nélkül, erre rám küldték az ombudsmant, hogy én rasszista vagyok – eleveníti fel az előző csaknem másfél évtized történéseit a polgármester, miközben a megyei lap legfrissebb, Kompoltról szóló cikkét olvasgatja. Az írásban közben rábukkan Berki István nevére, akiről szintén eszébe jut egy megdöbbentő történet. (A férfi korábban a helyi kisebbségi önkormányzat vezetője volt, most ő gyűjtött aláírásokat a hírbe hozott cigány kisebbségi önkormányzat feloszlatására.) – Egy alkalommal azt mondták, ők a támogatásból egy zenészcsaládot szeretnének felkarolni, amelyet majd fellépésekre visznek. Így is történt, ám a pénz elszámolásánál gondok adódtak a számlákkal. Az iratok hemzsegtek a helyesírási hibáktól, és első ránézésre látszott, hogy minden bizonnyal hamisak. Feljelentést tettem, a nyomozás pedig kiderítette, hogy Berki István az eredeti számlákat összetépte, és jóval nagyobb összegekről saját maga állított ki papírt, a különbözetet pedig eltette. A férfit elítélték – mondja Balázs Zoltán. – El tudja-e képzelni, hogy a kisebbségi önkormányzat mostani vezetése is tilosba tévedt? – kérdezzük, amire a fejét csóválja. – Az idén összesen alig több mint 200 ezer forintot kaptak, és mivel tavasszal hatalmas majálist szerveztek, nem nagyon maradhatott pénzük, amivel trükközni lehetne – jegyzi meg. Magdáné Földi Sarolta jegyző pedig arra mutat rá, hogy a cigány kisebbségi önkormányzat a településsel kötött megállapodás alapján a pénzekkel szabályszerűen elszámol. – Nincs velük gondunk – teszi hozzá.
A polgármesteri hivatalban útba igazítanak, hogy hol lakik a cigány kisebbségi önkormányzat jelenlegi vezetője, így a falu egyik romák lakta része felé vesszük az irányt. Farkas Rudolfné házát akkor sem tévesztenénk el, ha elfelejtettük volna a házszámot, mivel a kapu előtt egy rendőrautó áll. Felhívjuk az asszonyt telefonon, aki közli, hogy most nem alkalmas az interjú, mert nyomozók vannak nála. Azt mondja, ha akarjuk, várjuk meg. Így teszünk. Közben az utcán sétálgató cigányokat kérdezzük arról, hogy hallottak-e a kisebbségi önkormányzat jelenlegi vezetését érintő vádakról. Ahogy az lenni szokott, mindenki azt mondja, hogy nem tud semmiről, és nem foglalkoznak ilyen ügyekkel. Állításuk szerint egyikük sem csatlakozott az aláírásgyűjtéshez, és nem voltak ott a majálison sem. Többen is arra hivatkoznak, hogy rendre otthon vannak, és csak a saját dolgaikkal foglalkoznak. Azt viszont néhányan nehezményezik, hogy a gyerekek az idén nem kaptak füzetcsomagot.
Fél óra elteltével négy rendőr hagyja el Farkasék házát, így a nyomozók után mi is feltehetjük kérdéseinket a kirobbant botránnyal kapcsolatban. Farkas Rudolfné azonnal hosszú monológba kezd, amiből megtudjuk, hogy nem trükköztek az önkormányzat pénzével, csak a saját sertéseiket mérték ki a helyieknek, és tyúkokat adtak el nekik. Ezt sem kamatos kamatra tették, az ügyletekről kimutatást vezettek – ezt elvitték a rendőrök –, és állításuk szerint tanúk is alátámasztják igazukat. Farkasné szerint arról van szó, hogy egy rivális család akarja átvenni a kisebbségi önkormányzat vezetését, és most megpróbálják ellehetetleníteni őket. – Soha nem volt gondom a rendőrökkel, tisztességben neveltem a gyermekeimet, és most sem követtem el bűncselekményt – mondja sírva Farkasné.
Ezután felkeressük Berki Istvánt is, aki megérkezésünkkor egy romos ház udvarán ücsörög félmeztelen. Érdeklődésünkre a férfi rögtön elismeri, hogy ő gyűjtött aláírásokat a kisebbségi önkormányzat feloszlatásáért. A saját bevallása szerint kőműves végzettségű ember azt mondja, hogy azért lépett fel a mostani vezetés ellen, mert azok nem osztottak a gyermekeknek füzetcsomagot, és nem tesznek semmit. A kerítésen keresztül jelzi, hogy az ő idejében minden rendben volt az önkormányzatnál, és most is kész átvenni az irányítást. – Értelmes emberekre van most szükség a kisebbségi önkormányzat vezetésében – teszi hozzá. Közben egy másik „ellenzéki”, Pusoma Beáta is megérkezik a helyszínre. A fiatal hölgy azonnal közli, ő indította el az egészet, és örömmel mondja: „hallom, a cigány magazintól vagytok”. A nemleges válaszra kicsit alábbhagy a lelkesedése, de azért elárulja, hogy azért léptek fel a mostaniak ellen, mert azok élvezeti cikkekre költik a pénzt, és a cigányoknak soha nem adnak belőle. Arról beszél, hogy a mostaniak adományként kapott kekszeket 1500 forintért adtak el, és hogy Farkasné ötezer forintot kért egy tyúkért a saját testvérétől. Szóba kerül a majális is, ami Pusoma szerint 400 ezerbe került, és ott romlott ételt szolgáltak fel.
A szövevényes kompolti ügyet a füzesabonyi rendőrkapitányság vizsgálja.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást