Új területekkel bővülhet a lex Mol

2007. 11. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Molon és a regionális vízi közműveken kívül még jó néhány hazai vállalat kaphat állami védelmet stratégiai fontossága miatt. Ehhez az kell, hogy a parlament elfogadja azt a – három fideszes képviselő által benyújtott – törvényjavaslatot, amely kibővítené a lex Molként számon tartott, pár hete elfogadott törvényt.
A legnagyobb ellenzéki párt honatyái – Fónagy János, Domokos László és Ékes József – beadványukban szeretnék „az ország közellátásának biztonsága szempontjából stratégiai jelentőségű gazdasági társaságok” körébe emelni a közösségi közlekedést (személyszállítást) biztosító vasúti, közúti és légiforgalmi tevékenységet végző cégeket, illetve az ezek működését szolgáló vasút- és úthálózatokat. Emellett védelem alá kerülne a távközlés és a postai szolgáltatás is, valamint „a környezet és az éghajlat megóvását biztosító erdészeti tevékenység”. A javaslatot megalkotók szerint mindezek esetében ugyanis nemcsak a folyamatos működés és szolgáltatás fontos, hanem a díj- és árképzés módja és mértéke, valamint a minőség is jelentősen befolyásolhatja „a lakosság életminőségét és a gazdaság alapvető működési feltételeit”.
Ezek a cégek és tevékenységek az indítványozó fideszes képviselők indokolása szerint megfelelnek az Európai Unió által meghatározott stratégiai kategóriának. Mivel az unió csak a versenyjogi szabályok sérthetetlenségét felügyeli, a tagállamok széles körben mérlegelhetnek, hogy mely társaságokat helyezik védelem alá. Ebbe beletartozik a szabályozás miatt veszteséges tevékenységek kompenzációjának kérdése is.
A lex Molt eredetileg a magyar olajvállalat védelme érdekében hozták a külföldi – adott esetben az OMV-től érkező – ellenséges felvásárlással szemben. A törvényt még elfogadása előtt kiegészítették az energiaellátás mellett az ivóvíz-szolgáltatásra is. A lex Mol többek közt azáltal védi a stratégiai vállalatokat, hogy minden felvásárlási ajánlatot először a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének kell jóváhagynia. Emellett arra is lehetőséget ad, hogy egy ilyen vállalat alapszabályát úgy módosítsák, hogy valamely részvényesi csoport szavazati jogát maximálják. De tulajdonképpen bebetonozza a stratégiai cég vezetését is, hiszen az egyik passzus alapján az irányító szervezet háromnegyedének beleegyezése kell a menedzsment leváltásához – amennyiben annak tagjait meghatározatlan vagy 5 évnél hosszabb időtávra nevezték ki. E törvényt a parlament szinte teljes egyetértéssel, mindössze 4 ellenszavazattal fogadta el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.