Felkészültünk a baj elhárítására, egy újabb gátszakadás esetén meg tudjuk védeni Devecser hatezer lakosát, és Kolontár polgárai is biztonságban vannak – mondta Orbán Viktor kormányfő azt követően, hogy a kabinet több tagjával megtekintette az ajkai zagytározó újabb repedését, amely 7 centiméteres.
A kormányfő az ajkai tűzoltóságon szombat délelőtti rendkívüli nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta: félmillió köbméter iszap ömölhet ki a leszakadt sarkú tározóból a településekre, ezért került sor Kolontár kitelepítésére. A szombat virradóra történt hatósági intézkedésekre utalva a miniszterelnök úgy fogalmazott: „szomorúság, nyugtalanság van, pánik nincs”.
Orbán: Terítékre kerül a felelősség kérdése
A kormányfő azt is elmondta, hogy a hétvégén nem születik döntés a Mal Zrt. újraindításáról; erre legkorábban hétfőn kerülhet sor. Orbán leszögezte továbbá: a katasztrófa elhárítása után a felelősség kérdése kerül elsőként terítékre, erről részletesebben pedig az Országgyűlésben fog beszélni.
A miniszterelnök kérdésre válaszolva kijelentette: folyamatban van az ország további zagytározóinak ellenőrzése is, valamint közölte: az esetleges gátszakadás esetén a hétfői áradat mennyiségének a fele, azaz körülbelül 500 ezer köbméter vörösiszap zúdulhat a térségre, ám ez Kolontáron és Devecseren kívül más településeket nem veszélyeztet.
Orbán elmondta azt is: mi nem egy magánkézben lévő nagyvállalat vagyunk, hanem a magyar állam, ezért gondoskodnunk kell az itt élőkről. „Magyarországon új időszámítás kezdődött, ezért nem úgy fogjuk kezelni ezt az ügyet, ahogyan az néhány évvel ezelőtt történt volna” – szögezte le a kormányfő.
„Vészhelyzet alakult ki”
Orbán korábban elmondta, hogy az éjszaka veszélyhelyzet alakult ki az ajkai térségben. A kiürítési tervet elkészítették, minden létező eszköz rendelkezésre áll, hogy szükség esetén Devecser lakosságát néhány órán belül biztonságos helyre menekítsék. A kormányfő kijelentette: az emberek a fegyveres erők és rendvédelmi szervek heroikus munkájának köszönhetően biztonságban vannak. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy példátlanul gyorsan és szakszerűen hajtották végre a település kiürítését.
Négy-öt méter magasságú védőgát épülhet
Úgy tudni, 14 órakor a miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatót tart Budapesten az iszapkatasztrófával kapcsolatban. A térségben tartózkodik Pintér Sándor belügyminiszter, Hende Csaba honvédelmi miniszter, Hatala József országos rendőrfőkapitány és Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgató.
Kolontár területén a rendőrség hangszórókon értesítette a lakosságot a kitelepítésről, az ott tartozkodó bel- és külföldi tudósítóknak el kellett hagyniuk Kolontárt.
Felszólították Devecser lakosságát is, készülődjön az esetleges kitelepítésre, és pakolja össze egy táskába a legszükségesebb dolgait. Kolontárt már elhagyták lakói, miután tovább gyengült az ajkai iszaptároló sérült 10-es kazettájának gátja. Több száz katonai teherautó tartózkodik Devecseren, illetve a már teljesen kiürített Kolontáron és a két település közötti utakon, a területet helikopter őrzi folyamatosan.
Egy négy-öt méter magasságú védőgát építésével akarják megmenteni Kolontárt a szakemberek egy esetleges újabb gátszakadástól – közölték az MTI helyszínen lévő tudósítójával szakemberek a teljesen kiürített veszprémi település polgármesteri hivatala előtt. Tájékoztatásuk szerint a hármas körgát építése közben erős elmozdulásokat, szakadásokat mértek a már megsérült tározónál, ezért döntöttek a település azonnali kiürítéséről, az ott élő mintegy 800 ember már el is hagyta a falut.
A szakemberek az MTI tudósítójának azt mondták, egy 40 méter hosszú, négy-öt méter magas, kőből és földből épített gáttal szelik ketté a települést, hogy az alacsonyan fekvő részen esetleg átfolyó újabb vörösiszap-lavina ne veszélyeztesse a hét eleji katasztrófában épen maradt házakat. A gát építésének tervezése hajnalban kezdődött, már fejtik a bányákban a megépítéséhez szükséges köveket, még szombaton el is kezdik az építést, és várhatóan két napon belül befejezik.
A kolontáriak úgy tudják, várhatóan 2-3 nap múlva költözhetnek vissza otthonaikba.
Bényi Mónika, az ORFK sajtószóvivője elmondta, 300 rendőr segíti a kitelepítést, akiknek feladata továbbra is a közrend védelme, és hogy az elzárt területekre a saját érdekükben ne engedjenek be senkit. A rendőrök munkáját helikopteres megfigyelés is segíti. A gép éjszaka hőkamerával pásztázza majd a területet.
Fokozott készültség
Helikopterekkel ellenőrzik az ajkai vörösiszap-zagytározó sérüléseit és vízszintjét, ennek ismeretében döntenek a szükséges védekezési munkálatokról. A légi rendészet MD-500-as típusú helikoptere egy mentőcsövet ereszt a vörösiszap-tározóba, hogy megmérje a folyadék sűrűségét, ennek alapján tudják meghatározni a szakemberek, hogy egy esetleges gátszakadásnál hány százezer köbméter iszap zúdulna a veszélyeztetett körzetbe.
Az MTI tudósítója a kiürített Kolontáron megtudta azt is, fokozott készültséget rendeltek el a katonaság, a rendőrség és a légierő állománya körében, továbbá egy másik MD-500-as helikopter is készültségben áll, speciális felderítő eszközökkel, köztük hőkamerával és mérőműszerekkel.