Baker: A társadalomnak saját magát kell korlátoznia

2012. 03. 23. 20:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rabbi rámutatott, hogy az egykori szovjet blokk országaiban a kommunizmus bukása utáni szabadságmámorban sokféle vélemény teret kapott. Magyarországon is hasonló volt a helyzet, és a társadalomban még mindig elfogadottnak számítanak a rasszista megnyilvánulások, a politikusok pedig nem mindig ítélik el elég gyorsan azokat. Baker ugyanakkor hangsúlyozta, nem a mindent tiltó törvénykezés a cél, hanem a társadalmi önkorlátozás.

Az EBESZ-megbízott hozzátette, hogy az általa képviselt, 56 tagországból álló szervezet például oktatási anyagokkal, a rendőrök képzésével, valamint törvénykezéssel küzd az antiszemitizmus ellen.

Baker, aki egyébként az Amerikai Zsidó Bizottság (AJC) egyik igazgatója is, úgy látja, hogy Európa néha nem akar tudomást venni a valóságról, és nem hajlandó szembenézni a múlttal. Kiemelte, hogy mind Franciaország, mind Ausztria csak a kilencvenes években ismerte el felelősségét a holokausztban, a vasfüggönytől keletre pedig eleve csak a Szovjetunió bukása után kezdek el átfogóbban foglalkozni a kérdéssel.

A rabbi úgy véli, hogy míg Magyarország a kártérítés ügyét viszonylag gyorsan rendezte, a történelem feltárásában még vannak adósságai. Baker szerint a második világháború alatt több magyarországi zsidó életét megmentő Raoul Wallenberg érdemei mellett azt is el kellene ismerni, hogy a deportálásokban sokan együttműködtek. Mindezt nem a bűntudatkeltés miatt, ami egy-két generációval később már úgysem működik, hanem azért, hogy teljes képet kapjunk a valóságról – magyarázta. Egy ország történelme napos és árnyékos oldalból áll, nem lehet csak az egyiket kiemelni, és hátat fordítani a másiknak – mondta Baker. „Magyarországon is vannak olyan elemei a valóságnak, amelyekről nem akarnak tudomást venni, de attól még számítanak.”

Az MTI kérdésére válaszolva az EBESZ-megbízott elmondta, hogy az antiszemitizmus nem pusztán az idegengyűlölet egy fajtája, hanem különleges jellegzetességekkel bír. Baker szerint a muszlimokkal és a romákkal szembeni ellenérzések alapja az eltérő kinézet, nyelv és esetenként gazdasági állapot. A kifogások általában úgy szólnak: ezek a csoportok nem olyanok, mint mi, és nem akarnak beilleszkedni a társadalomba – mutatott rá, hozzátéve, hogy a zsidókkal más a helyzet. Az antiszemiták általában azt sérelmezik, hogy a zsidók túlságosan is olyanok, mint bármely más társadalmi csoport. Véleményeik általában az összeesküvés-elméletek tárházából merítenek, és kevés közük van a valósághoz.

Baker ennek igazolására egy néhány évvel korábbi spanyol példát hozott fel. Az oktatási minisztérium felmérésének kérdésére a spanyol kamaszok mintegy fele azt válaszolta, hogy nem szeretné, ha zsidó lenne a padtársa az iskolában. Mivel a spanyolországi zsidó közösség meglehetősen kicsi, valószínűleg nem tapasztalatból, hanem külső információk és sztereotípiák alapján alkották meg véleményüket – mutatott rá az EBESZ-megbízott.

A rabbi az MTI-nek a növekvő nyugat-európai muszlim közösségek és az antiszemitizmus kapcsolatát firtató kérdésére azt válaszolta, hogy különbséget kell tenni a zsidók elleni erőszakcselekményekből levonható következtetések és az attitűdvizsgálatok eredményei között. Míg az antiszemita incidensek hátterében Nyugat-Európában sokszor az arab-muszlim közösségek állnak, a felmérésekből kitűnik, hogy bár a zsidó származásúakkal szemben az emberek elfogadóbbak, mint korábban, új elemként megjelent Izrael démonizálása, ami viszont már az európai társadalmak egészére általánosan jellemző.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.