Ki az a titokzatos Gyurcsányi?

Nem járult hozzá a parlament kormánypárti többsége a K&H-bankbotrányt vizsgáló bizottság mandátumának meghosszabbításához. A tegnapi plenáris ülésen az erről szóló szavazás előtt Demeter Ervin (Fidesz) elmondta: a bizottságnak többek között azért kellene tovább működnie, hogy a titkosszolgálatok által lehallgatott telefonbeszélgetések tartalmát kivizsgálja.

Magyar Nemzet
2004. 04. 06. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Példaként említette, hogy a lehallgatási jegyzőkönyvek szerint Kulcsár Attila sikkasztással gyanúsított exbróker és Bitvai Miklós, az NA Rt. vezérigazgatója említést tett bizonyos „Gyurcsányiról”, akit „le kellene állítani”. Demeter azt is hangsúlyozta, hogy a bizottság szocialista tagjai folyamatosan megakadályozták az MSZP politikusainak meghallgatását.

A T. Ház a Magyar Nemzet tegnapi lapzártája után szavazott arról a törvénycsomagról, amelynek következtében meneszthetik Szász Károly PSZÁF-elnököt. Nagy többséggel (365 igen szavazattal, mindössze egy ellenszavazat mellett) támogatta tegnap az Országgyűlés, hogy az ebben az évben járó plusz félhavi nyugdíj felét, azaz egyheti juttatást májusban fizessen ki a kabinet. A kormánypártok nem támogatták azt az ellenzéki javaslatot, hogy az év eleji drasztikus áremelkedések miatt minél hamarabb, már áprilisban hozzájuthassanak a nyugdíjasok ehhez a kifizetéshez.

Az ellenzék szerint ez egyértelműen azt jelenti: csak a kampány miatt jutott eszébe a kormánypártoknak ez a réteg. Napirend előtt Gyurcsány Ferenc sportminiszter bejelentette: új ifjúsági törvény megfogalmazásába kezdett a kormány. Herényi Károly (MDF) három pontból álló gyermeksegítő programot terjesztett a Ház elé. Kökény Mihály, a szociális tárca minisztere szerint a kabinet már eddig is sokat tett a gyermekekért, és az anyagi források függvényében tesznek majd többet is.

Kósáné Kovács Magda (MSZP) botrányos nyilatkozata, a rendőrség eladósodása és az otthonteremtés is téma volt a parlament tegnapi ülésén. A sportminiszter közölte: új ifjúsági törvény megfogalmazásába kezdett a kormány, az MDF frakcióvezetője pedig bejelentette, pártja gyermekjóléti csomagot terjeszt elő.

A kormány elkezdte egy új ifjúsági törvény megfogalmazását, melyet a kabinet még az idén benyújt a parlamentnek – jelentette be tegnap az Országgyűlésben Gyurcsány Ferenc sportminiszter. Szerinte ez garanciája lesz annak, hogy az állam felelősséget vállal az ifjúságért, és garanciát ad arra is, hogy a tizen- és huszonévesek bekapcsolódhatnak a kisebb közösségek, a községek, a városok és az ország dolgainak az alakításába.
Arató Gergely (MSZP) az ifjúsági szervezetek és az ifjúsággal foglalkozó szakma régi álmának nevezte azt, hogy létrejöjjön egy egységes ifjúsági képviselet. Üdvözölte a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia létrejöttét.

Szijjártó Péter tegnap a Fidesz frakcióvezető-helyetteseként a miniszter és a kormánypárti képviselő szavaira reagálva emlékeztetett arra, hogy a polgári kormány 16 nagy ifjúsági szervezettel folytatott párbeszédet. Ehhez képest a jelenlegi kabinet mindössze eggyel. Úgy vélte tehát, hogy az ifjúsági politika téeszesítése egy újabb fázisba érkezett. Rámutatott: a fiatalokat elsősorban az érdekli, hogy a lakáshoz való hozzájutás, a munkába állás és a tanulás terén történt-e előrelépés. Valamint az, hogy a kormány intézkedései miért sújtják folyamatosan az ifjúsági szférát, és hogy ilyenkor miért nincs a helyén az illetékes miniszter.

Gusztos Péter (SZDSZ) üdvözölte a jelenlegi kabinet tárgyalási módszereit, emlékeztetett arra, hogy 2002-ben 30 százalékkal emelkedtek a hallgatói normatívák.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője napirend előtt bejelentette: pártja egy hárompontos gyermekjóléti csomagot terjeszt elő, mert az elmúlt 15 év nagy vesztesei a gyermekek voltak. A javaslat szerint a családi pótlékot a mindenkori átlagjövedelem egy bizonyos százalékában kell meghatározni, svéd mintára létre kell hozni a gyermekügyi ombudsmani hivatalt, és módosítani kell az adótörvényt egy harmadik, a személyi jövedelemadóból felajánlható egyszázalékos rész bevezetése érdekében, amellyel a gyermekekkel és az ifjúsággal foglalkozó szervezeteket lehetne támogatni.

Kökény Mihály egészségügyi miniszter elmondta: a kormány a lehetőségeihez képest tette a dolgát a gyermekszegénység ellen, és ahogyan az anyagi erőforrások erre lehetőséget nyújtanak, a további erőforrások sem fognak elmaradni.
– Mindenkinek joga van a biztonságos otthonteremtéshez – idézte az azonnali kérdések között a nemzeti petíció első mondatát Mádi László (Fidesz). Emlékeztetett arra: a közelmúltban négy bank is emelte a használt lakások megvásárlásához nyújtott kölcsöneinek kamatát, és drasztikusan növekedtek idén a lakhatási költségek. A családok kiszámítható, tervezhető jövőt szeretnének. A kormány szüntesse meg a bizonytalanságot, és állítsa vissza az otthonteremtési támogatás régi rendszerét. Draskovics Tibor pénzügyminiszter szerint a Fidesz a tervgazdaságot akarja visszaállítani. Nem a gazdaság körülményeiből, hanem a vágyakból indulnak ki.

A rendőrség eladósodásáról beszélt interpellációjában Kontrát Károly (Fidesz). A politikus a Magyar Nemzetben is megjelent adatokra utalva elmondta: az ORFK a múlt évben 655 millió forint tb-járulék-hátralékot halmozott fel, amelyet idén eddig további 300 millióval toldott meg. Lamperth Mónika belügyminiszter visszautasította a rendőrség nehéz anyagi helyzetére vonatkozó állításokat, és kijelentette: a Medgyessy-kormány tevékenységének eredménye, hogy megalapozták a „látható rendőrséget”, azaz kilencszázzal több rendfenntartó dolgozik az utcákon.

A posta budaörsi logisztikai központjában kialakult káoszról és a küldemények késedelméről interpellált Gusztos Péter (SZDSZ). A problémák egyik oka Kovács Kálmán informatikai miniszter szerint az, hogy az előző kormány alkalmatlan helyszínt jelölt ki, hiszen a központ nem kapcsolódik vasúti vonalhoz. Így a jóval lassúbb közúti közlekedésre terelődött a postai szállítás – mondta a miniszter.

Tirts Tamás (Fidesz) azonnali kérdésében egyértelmű választ várt Kovács László MSZP-s pártelnök-külügyminisztertől arra, hogy Kósáné Kovács Magda a szocialisták álláspontját hangoztatta-e, amikor úgy nyilatkozott: „A Vatikán le akarja nyúlni az Európai Uniót.” A képviselő szerint Kósáné szavai sértik a katolikus emberek önérzetét, és szalonképtelenek Európában, ezért a politikus asszonyt le kell venni az MSZP EP-listájáról. Kovács László szerint szándékos félremagyarázásról van szó, ugyanis nem a katolikus egyház ellen szólt frakciótársa, hanem Vatikán állam és az Európai Unió viszonyáról. Hozzátette: az EU-ban is sokan kritizálják a vatikáni külpolitikát.

Jóváhagyta tegnap a parlament, hogy a céges telefonok után ne lehessen visszaigényelni az általános forgalmi adót. Mint ismert, tegnap a parlament a pénzügyi salátatörvényhez benyújtott módosító indítványokról szavazott. Ennek keretében hagyták jóvá az áfa-visszaigénylés tilalmát. A zárószavazásra várhatóan a jövő héten kerül sor. A visszaigénylés megtiltása szakértők szerint több mint hetvenmilliárd forintos megterhelést jelent a céges telefonok használóinak.

Nyilatkozatot fogadott el a parlament a holokauszt emléknapjára Áder János (Fidesz), Lendvai Ildikó (MSZP), Kuncze Gábor (SZDSZ) és Herényi Károly (MDF) frakcióvezetők kezdeményezésére. A dokumentum emlékeztet, hogy 1944. április 16-án vette kezdetét a magyarországi zsidóság gettóba zárása.




Nem jár adóemeléssel a petíció

Semmilyen többletterhet nem jelent az adófizetők számára a petícióban foglaltak megvalósítása – jelentette ki Varga Mihály a Fidesz tegnapi frakcióülésén. A volt pénzügyminiszter hangsúlyozta: nem kérnek többet, mint amit az MSZP választási programjában megígért. – A kormánypárti politikusok állításaival ellentétben a Fidesz nem akar adót emelni, szemben az MSZP–SZDSZ-kabinettel, amely idén új adókat is bevezetett, és duplájára emelte a céges autók adóját. Megjegyezte: az Egyesült Államokban a gazdasági helyzet egyik ismérve az, hogy hány új lakás épült az adott évben. Szerinte a privatizáció leállítása, illetve a gyógyszer- és energiaárak visszafogása sem jár adónövekedéssel.


(Kis Ferenc – Czirják Imre)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.