Titokzatos vizsgálat, titokzatos haláleset

Hiába vásárolta meg az állam hosszas nyomásgyakorlás után, 2014 végén a Welt 2000 Kft.-t.

2016. 05. 14. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába vásárolta meg az állam hosszas nyomásgyakorlás után, 2014 végén a Welt 2000 Kft.-t, a cég működése kapcsán még korábban indult büntetőeljárás a mai napig folyamatban van – értesült a Magyar Nemzet. Pedig a nyomozás, a házkutatások és a hatósági erődemonstráció korabeli sajtóhírek szerint éppen azt a célt szolgálta, hogy a tulajdonosoktól „kicsikarják” az adásvételt. Mivel a cég ma már – Új Világ Nonprofit Kft. néven – az állam tulajdonában van, kérdéses, mit vizsgálnak még mindig. Megkeresésünkre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal semmilyen információt nem volt hajlandó elárulni a büntetőeljárásról. A nyomozást felügyelő Fővárosi Főügyészség szóvivője, Bagoly Bettina pedig annyit közölt, adócsalás miatt vizsgálódik az adóhivatal bűnügyi főigazgatósága. Hozzátette: a nyomozás határideje június 13., ám ez indokolt esetben meghosszabbítható.

Mint ismeretes, a Welt 2000 Kft. készítette a magyar uniós csatlakozásra azt a szoftvert, amelyen keresztül a Brüsszelből érkező pénzek kifizetését és a teljes pályázati rendszert működtetik. A rendszer évente csaknem ezermilliárd forintnyi beérkező forrás adminisztrációját végzi. A cég 2003-ban olyan szerződést kötött az akkori kormánnyal, aminek alapján a program forráskódja a Welt tulajdona maradt, így minden új pályázathoz, módosításhoz a kft.-t kellett megbízni a frissítéssel. Cserébe az állam jelentős összeget fizetett minden évben. Az Orbán-kormány eldöntötte, hogy megszerzi a céget, és vele együtt a szoftver forráskódját, ám a tulajdonosok ennek egy ideig ellenálltak. Hogy nyomatékosítsák szándékukat, 2013 decemberében az adóhivatal fegyveres nyomozói szállták meg a cég székházát, és a tulajdonosok lakásaiban is házkutatást tartottak.

A nyomásgyakorlás végül célt ért: 2014 márciusában a tulajdonosok beadták a derekukat, ám az adásvétel aláírásának másnapján váratlanul elhunyt Komáromi András, aki a jogtulajdonosa volt a cég legfontosabb termékének, az EMIR szoftvernek. Komáromi nem szenvedett semmilyen betegségben, 47 éves volt. Közeli barátai szerint nagyon megviselte az a nyomás, amit az állam gyakorolt az eladás érdekében. Halála miatt már nem tudott aláírni egy okiratot, amely az adásvételhez nélkülözhetetlen lett volna, így végül csak 2014 novemberében véglegesíthette a megállapodást az állam és Komáromi özvegye. Információink szerint a vételár nem érte el a 800 millió forintot. A Miniszterelnökség lapunkkal azt közölte: a cég működésére az állam évente átlagosan kétmilliárd forintot ad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.