32 ezer sors – népszavazás a kazincbarcikai kórházról?

Népszavazási kezdeményezést kért hat önkormányzati képviselő az észak-borsodi Kazincbarcika kórházának ügyében, a helyi jogi bizottság javaslata szerint – ha a testület zöld jelzést ad a kérésnek – május 18-án dönthetnek a város lakói az egészségügyi intézmény sorsáról. Péntek délben élőlánccal tiltakoztak a kórház működtetésének bérbeadása ellen az intézmény dolgozói.

MNO
2008. 03. 07. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szitka Péter, a város szocialista polgármestere pénteki sajtótájékoztatóján közölte: a rendkívüli közgyűlési ülésen meghallgathatták volna a kórház működtetésének bérbeadására jelentkező három pályázót, s lezárulhatott volna ez a folyamat, ám a népszavazási kezdeményezés felülírta mindezt. Mint mondta, hat képviselő írta alá a dokumentumot, amelyben úgy fogalmaznak, hogy a kórház működtetésének átadása olyan horderejű döntés, amelyben ki kell kérnie a testületnek a lakosság véleményét, hiszen 32 ezer ember sorsáról van szó.

A polgármester ugyan nem ért egyet a kezdeményezéssel, de az a véleménye, hogy „ha ezt elindították, a képviselők, játsszák végig”. Hozzátette: a népszavazás helyes, demokratikus lépés, és fél éve – amikor a vitának még lett volna helye – maga is támogatta volna, de ez az ügy, ami jelenleg zajlik, „bohózat, színjáték”. Ha május 18-ra kiírják a népszavazást, és eredményes lesz, a lakosság véleménye az önkormányzatra nézve kötelező érvényű.

Maga a szavazás 10 millió forintjába kerül a városnak, és két-három hónap az az időszak, amíg a kórház helyzetében nem történik érdemi változás. Ezalatt pedig majd 50 millió forint mínuszt termel majd a gyógyintézmény.

Péntek délben élőlánccal tiltakoztak a kórház működtetésének bérbeadása ellen az egészségügyi intézmény dolgozói, civil szervezetek képviselői, illetve néhány városlakó. A 100-150 ember a kórház belső udvarán egymás mellett állva fejezte ki véleményét az önkormányzat tervezett döntése ellen. Az élőláncos tiltakozó akción Tóth Judit adjunktus, az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének tagja beszélt a résztvevőkhöz. Mint mondta: nem szeretnék magánkézbe adni intézményüket.

A Kazincbarcikai Városi Kórház hosszú távú működtetésére eddig kétszer írták ki a pályázatot, s legelőször 2007 november közepe volt a beadási határidő. Az első körben eredménytelenné nyilvánították a beérkezett anyagokat, mert hiánypótlásra szorultak. A második pályázati kiírásra januárban három pályázati anyag érkezett, a budapesti székhelyű HospInvest Zrt., a Debreceni Egyetem, továbbá a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház, valamint vele közösen a Medcenter Egészségügyi Szolgáltató Kft. anyaga.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.