Gyurcsány felterjesztette, Sólyom aláírta, Sas vágyik rá

Gyurcsány Ferenc még februárban felterjesztette a Kossuth-díjra Sas József humoristát, a miniszterelnök javaslatát február végén alá is írta Sólyom László köztársasági elnök. Gyurcsány – talán a bírósági ítélet miatt – meggondolta magát, és végül nem ellenjegyezte Sas kitüntetését. Sas József nem mond le a neki egyszer már megítélt rangos elismerésről.

Pálffy Lajos
2008. 03. 13. 10:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kossuth-díjasokról Gyurcsány Ferenc által összeállított lista még február végén megérkezett a köztársasági elnökhöz, aki alá is írta azt – tudta meg az MNO Kumin Ferenctől, a Köztársasági Elnöki Hivatal osztályvezetőjétől.

A köztársasági elnök az Alkotmánybíróság tavalyi határozata alapján csak az alkotmány értékrendjével ütköző kitüntetési előterjesztést akadályozhat meg. Csakis tényekkel alátámasztott, igen súlyos okok szükségesek az aláírás megtagadására – mondta el Kumin Ferenc. Az előterjesztés tekintetében, minden esetben a miniszterelnöké a döntés joga és az ezzel járó politikai felelősség is. Ez utóbbit fejezi ki, hogy az államfő által aláírt határozatot a miniszterelnök végül ellenjegyzi. Végeredményben tehát a kormányfő szabadon dönt arról, kit terjeszt fel kitüntetésre, és arról is, ellenjegyzi-e a saját előterjesztése alapján hozott határozatot.

Elképzelhető, hogy Gyurcsány Ferencet a Sas József díjazását követő valószínűsíthető felháborodás késztette döntésének megváltoztatására.

Emlékezetes, 2006 tavaszán három felterjesztettel is kifogásai voltak Sólyom Lászlónak. Fekete János, a Magyar Nemzeti Bank volt elnökhelyettese, Marjai József volt miniszterelnök-helyettes és Mosonyi Emil, a bősi vízlépcső tervezője is rajta volt Gyurcsány Ferenc akkori listáján. Fenntartásainak hangoztatásával Sólyom aláírta ugyan a miniszterelnök előterjesztését, és a kézfogás mellőzésével át is adta a kitüntetéseket, de ezután az Alkotmánybírósághoz fordult, hogy tisztázza, adott esetben megtagadhatja-e valamely személy esetében a kitüntetés adományozását.

2007-ben Horn Gyula születésnapi kitüntetését javasolta Gyurcsány Ferenc. A köztársasági elnök nem írta alá az előterjesztést arra hivatkozva, hogy megvárja az alkotmánybírák döntését. Az államfő szerint Horn karhatalmista múltja, 1956-os tevékenysége ellentétes az alkotmány értékrendjével. Horn Gyula végül nem kapta meg a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét. Sokakban megütközést keltett, ahogy a volt miniszterelnök külföldi vendégek jelenlétében keresetlen szavakkal nyilatkozott Sólyom döntéséről.

2007 nyarán végül megszületett az Ab döntése, mely szerint az államfő megtagadhatja a kormányfő által javasolt személyek kitüntetését, ha az elismerés sérti az államszervezet demokratikus működését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.