Heintz: A kormány javaslata a megtorlás, a Fidesz javaslata a megoldás

Az ellenzék szerint a kormánynak kötelessége pótolni idén a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj megszűnésével kieső bevételeket, a kormánypártok ugyanakkor úgy látják, mivel a népszavazáson nem költségvetési tételekről döntöttek a választók, a megszűnő díjak hiányát nem lehet a büdzséből mások rovására elvenni.

MNO
2008. 03. 11. 17:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kóka János (SZDSZ) közölte, hogy a népakarat tisztelete mellett is ki kell jelenteniük, hogy nem értenek egyet a többség döntésével. Mint mondta, azokkal értenek egyet, akik nemmel szavaztak, és valóban szeretnének a korrupció ellen küzdeni, mert véleményük szerint a hálapénz a korrupció maga. A politikus erről kedden beszélt a parlamentben. A pártelnök szerint a népszavazáson az orvosok, a kórházak, a betegek, a diákok és az egyetemi tanárok vesztettek, de a referendumnak van egy nagy nyertese, Kádár János. Kóka János szerint ugyanis az utóbbi időben az ellenzéki pártok az ő útmutatása alapján állították össze politikájukat.

Nagy Kálmán, a KDNP vezérszónoka azt a következtetést vonta le az elhangzottakból, hogy a kormánypártok nem értik a népszavazás üzenetét. A képviselő szerint a referendum során a gazdagok és a szegények, illetve a fiatalok és az öregek szolidárisak akartak maradni egymáshoz. A politikus megemlítette, hogy azokban az országokban, amelyekben vizsgálták, hogy hány beteg nem fordul orvoshoz a vizitdíj miatt, ezeknek az embereknek az aránya elérte az 53 százalékot.

A kormány álláspontját ismertetve Keller László pénzügyminisztériumi államtitkár leszögezte: a Fidesz javaslata a költségvetési törvényen kívül más jogszabályokat is módosítana, ami nem lehetséges, mert a büdzsét csak önállóan lehetne módosítani. Hozzátette, hogy a játékadóból befolyó bevételt sem lehet a népszavazással megszüntetett díjakkal pótolni, mert az vagy adóemeléshez vezetne, vagy más költségvetési tételek kárára történne. Kökény Mihály (MSZP) szerint nem tudták elmagyarázni az embereknek, miért fontos a vizitdíj, a képviselő ezért nagyobb társadalmi párbeszédet szorgalmazott. „Meghatározó erővel kell folytatni a reformot és a tájékoztatást” – mondta a szocialisták egészségpolitikusa.

Horváth Zsolt (Fidesz) úgy vélte, azt kell pótolnia a kormánynak, amit a háziorvosi finanszírozásból elvett. Az SZDSZ-es Béki Gabriella azt hangsúlyozta, hogy a népszavazással „jelentős kár keletkezett ideológiai téren, nemcsak anyagilag”. Ezt azzal indokolta, hogy szerinte nem sikerült megtalálni a közös és az egyéni teherviselés helyes arányát, illetve a vizitdíj bevezetése nem hozta meg azt a szemléletváltást, ami alapján az önrésznek létjogosultsága van az egészségügyi ellátórendszerben. Erre reagálva a fideszes Varga Mihály úgy fogalmazott, hogy a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj csak az emberek terheit növelte, gazdasági növekedést és versenyképességet pedig adó- és járulékcsökkentés nélkül nem lehet elérni.

A vita további részében a tandíjról esett szó

Tatai-Tóth András (MSZP) szerint nem igaz, hogy a képzési hozzájárulás bevezetésével a szegényebbek nem tudtak volna egyetemen és főiskolán tanulni.

Hoffmann Rózsa (KDNP) és Pokorni Zoltán (Fidesz) egyaránt úgy látta, hogy a kormánynak feladata és felelőssége működtetni az egészségügyet és a felsőoktatást. A volt oktatási miniszter ehhez hozzátette: a közszolgáltatások biztosítása a kormány kötelessége, nem pedig kegy. Pokorni Zoltán azt mondta, attól tart, hogy ha ezek után bármi történik az egészségügyben, a kormányoldal majd azt fogja mondani, a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése miatt történt.

Sándor Klára (SZDSZ) közölte: a kormány által benyújtott javaslatot pártja támogatja. Soha nem gondoltuk, hogy mást kellene tennünk, mint amire minket az ügydöntő népszavazás kötelez – tette hozzá. Beszélt arról is, hogy jelenleg nincs motivációs tényező a magyar felsőoktatásban, senkit nem érdekel, kettesekkel bukdácsol-e valaki végig, vagy ötösökkel végez kitűnően. Hargitai János (KDNP) szerint a kormány formai módon megfelelni akar a népszavazásról szóló törvénynek. A Fidesz javaslata tovább megy ezen, mert összegeket is akar a jogintézményekben elhelyezni – tette hozzá. Ha a vizitdíj, a kórházi napidíj és tandíj által befolyt összegeket nem pótolja vissza a kormány, akkor nem marad működőképes az oktatási és egészségügyi rendszer – jelentette ki az ellenzéki politikus. Szerinte nem elég, amit a kormány tesz, hogy a különböző jogszabályokból kigyomlálja a vizitdíj, a tandíj és a kórházi napidíj intézményét.

Szabó Zoltán szocialista képviselő szerint az MSZP nem szeretne partner lenni a népakarat kijátszásában. Az egészségügy tovább fog működni, de az a gond, hogy olyan színvonalon, ahogy eddig – húzta alá. A kormánypárti politikus úgy vélte: ha a parlament eltörli a díjakat, jogos lenne valami kompenzációt fizetni az egészségügynek. Ami ezzel szemben áll, az a pénzügyi megfontolás: ha megint elindul a költekezési spirál, akkor a pénzügyi befektetők bizalma meginoghat – mondta Szabó Zoltán. A politikus azt javasolja, hogy a parlament fogadja el a kormány kompenzáció nélküli javaslatát, a köztársasági elnök pedig küldje el ezt alkotmányos normakontrollra. Ha az Alkotmánybíróság kimondja, hogy a költségvetés kompenzációval tartozik a kiesett bevételért, akkor a befektetői pánik elkerülhető – vélekedett Szabó Zoltán

Spiák Ibolya (Fidesz) szerint a kormányzat folyamatosan von ki forrásokat az egészségügyből. A közfinanszírozott rendszerben alkotmányos követelmény a háziorvosi rendszer működtetése, a vizitdíj és a kórházi napidíj megszűnésével kieső bevételt a kormánynak kell pótolnia – tette hozzá. Nyul István (MSZP) felszólalásában kiemelte: az egészségügyi reformlépéseket nem lehetett tovább halogatni. Nem titkolt cél volt, hogy minél kevesebb ember kerüljön kórházba. A betegek többsége elfogadta a vizitdíjat – tette hozzá.

Heintz: A kormány javaslata a megtorlás, a Fidesz javaslata a megoldás

Heintz Tamás (Fidesz) felszólalásában elmondta: a kormány javaslata a megtorlás, a Fidesz javaslata a megoldás. Az ellenzéki politikus kiemelte: a háziorvosi praxisok tarthatatlan helyzetben vannak. A kormány feladata, hogy rendezze a helyzetet. Arra kérjük a kormányt, hogy ne keltsen feszültséget a betegek és az alapellátásban dolgozók között – tette hozzá. Révész Máriusz (Fidesz) szerint a kormány az egész országgal került szembe. A kormánypártok azonban semmit nem tanultak az eredményből: nekiestek a választóknak, szidták az alkotmánybíróságot és az újságírókat is – húzta alá. A 3,3 millió szavazat kötelezi a kormányt – emelte ki.

Nagy Kálmán (KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy a konvergenciaprogram keretében 250 milliárd forintot vontak ki az egészségügyből. Teremtsék meg az alapellátásban és a gyermekellátásban is a megfelelő finanszírozás feltételeit, és vonják vissza az egészségbiztosítási törvényt – szólította fel a képviselő a kormányt. Pesti Imre (Fidesz) azon véleményének adott hangot, hogy az egészségbiztosítási törvény visszavonásával pótolni lehetne a szükséges forrásokat. Ha nem lép hatályba a több-biztosítós rendszerről szóló törvény – érvelt – , akkor a biztosítók nem visznek el 50-60 milliárd forintot, és akkor lesz miből pótolni a kieső bevételeket.

Varga Mihály, a fideszes törvényjavaslat egyik előterjesztője a vitában elhangzottakra válaszolva azt mondta, hogy Magyarországon olyan rendszert akarnak a kormánypártok kialakítani, és az emberekre ráerőltetni, amely nagy mértékben elvonja a jövedelmeiket, de ezért semmilyen közösségi szolgáltatást nem nyújt cserébe. A népszavazáson az emberek erre is nemet mondtak – fűzte hozzá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.