Már a Kopint-Tárki szerint is van fedezet a vizitdíj pótlására

Várhatóan 200 milliárd forinttal több lesz a tervezettnél a tb-alapok bevétele 2008-ban, ebből tehát megteremthető volna a fedezet a háziorvosoknak és az egészségügyi intézményeknek a kieső bevétel pótlásához – áll a Kopint-Tárki 2008 elejére vonatkozó konjunktúrajelentésében. A tb-alapok 2008-ra tervezett bevételei alacsonyabbak, mint a 2007. évi tényadat – olvasható a jelentésben.

Magyar Nemzet
2008. 03. 16. 23:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert: a népszavazás estéjén a kormány több képviselője is úgy nyilatkozott, hogy nem pótolják a kieső bevételeket. Mára annyit változott a helyzet, hogy azt mondják: kompenzációra nincs mód, de kárenyhítésre talán igen, ennek lehetőségét meg kell vizsgálni. Kedden Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a szakmai szervezetek képviselőivel tárgyal ez ügyben, a javaslatokat is tőlük várja. Eddig különböző ötletek hangzottak el.

A Magyar Orvosi Kamara nevében Éger István elnök például azt mondta: az Egészségbiztosítási Alap költségvetésében szerepel egy 17 milliárd forintos céltartalék, ami fedezetet jelenthetne. Mások – a Kopint– Tárkihoz hasonlóan – felvetették, hogy a tervezettet várhatóan meghaladó bevételek jelenthetnék a kompenzáció fedezetét, igaz, megjegyezték: kérdés, a díjfizetés eltörlése mennyiben növeli az orvoshoz fordulást, s emiatt mennyivel csökken a várható megtakarítás.

Már a Fidesz is megfogalmazta saját javaslatát, amely szerint a Szerencsejáték Zrt.-hez befolyó játékadóból lehetne fedezni a kiadásokat, ám ezt a Pénzügyminisztérium azonnal elvetette. Ha nem pótolják a kieső bevételt, az a háziorvosoknak havi 160–180 ezer forintos, a szakrendelőknek és a kórházaknak havi néhány millió forintos kiesést jelent, igaz, utóbbiaknál ez a tétel kisebb arányt képvisel a havi összbevételükhöz képest.

A gyerekorvosok ragaszkodnak a támogatáshoz. Jogszerűtlen elvenni a házi gyermekorvosoktól azt a kompenzációt, amit eddig azért kaptak, mert nem szedhettek vizitdíjat – vélekedett Huszár András, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének vezetője. Mint mondta: a népszavazás arra kötelezte a kormányt, hogy törölje el a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, nem arra, hogy vegye el azt a körülbelül hárommilliárd forintot, amely beépült a rendszeres finanszírozásukba. Álláspontjukról még a népszavazás előtt tájékoztatták az Egészségügyi Minisztériumot, ám a tárca már akkor is másként látta a helyzetet.

Horváth Ágnes miniszter például egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: ha az ágazatban megszűnik a vizitdíj, akkor értelmezhetetlenné válik a gyermekek vizitdíjmentessége miatt adott kompenzáció is. Arra a kérdésre, hogy megpróbálják-e jogi útra terelni az ügyet, Huszár András úgy felelt: amíg van remény arra, hogy tárgyalással megoldódjon a probléma, addig biztosan nem fordulnak bírósághoz.

Munkatársunktól

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.