Ismert: a népszavazás estéjén a kormány több képviselője is úgy nyilatkozott, hogy nem pótolják a kieső bevételeket. Mára annyit változott a helyzet, hogy azt mondják: kompenzációra nincs mód, de kárenyhítésre talán igen, ennek lehetőségét meg kell vizsgálni. Kedden Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a szakmai szervezetek képviselőivel tárgyal ez ügyben, a javaslatokat is tőlük várja. Eddig különböző ötletek hangzottak el.
A Magyar Orvosi Kamara nevében Éger István elnök például azt mondta: az Egészségbiztosítási Alap költségvetésében szerepel egy 17 milliárd forintos céltartalék, ami fedezetet jelenthetne. Mások – a Kopint– Tárkihoz hasonlóan – felvetették, hogy a tervezettet várhatóan meghaladó bevételek jelenthetnék a kompenzáció fedezetét, igaz, megjegyezték: kérdés, a díjfizetés eltörlése mennyiben növeli az orvoshoz fordulást, s emiatt mennyivel csökken a várható megtakarítás.
Már a Fidesz is megfogalmazta saját javaslatát, amely szerint a Szerencsejáték Zrt.-hez befolyó játékadóból lehetne fedezni a kiadásokat, ám ezt a Pénzügyminisztérium azonnal elvetette. Ha nem pótolják a kieső bevételt, az a háziorvosoknak havi 160–180 ezer forintos, a szakrendelőknek és a kórházaknak havi néhány millió forintos kiesést jelent, igaz, utóbbiaknál ez a tétel kisebb arányt képvisel a havi összbevételükhöz képest.
A gyerekorvosok ragaszkodnak a támogatáshoz. Jogszerűtlen elvenni a házi gyermekorvosoktól azt a kompenzációt, amit eddig azért kaptak, mert nem szedhettek vizitdíjat – vélekedett Huszár András, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének vezetője. Mint mondta: a népszavazás arra kötelezte a kormányt, hogy törölje el a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, nem arra, hogy vegye el azt a körülbelül hárommilliárd forintot, amely beépült a rendszeres finanszírozásukba. Álláspontjukról még a népszavazás előtt tájékoztatták az Egészségügyi Minisztériumot, ám a tárca már akkor is másként látta a helyzetet.
Horváth Ágnes miniszter például egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: ha az ágazatban megszűnik a vizitdíj, akkor értelmezhetetlenné válik a gyermekek vizitdíjmentessége miatt adott kompenzáció is. Arra a kérdésre, hogy megpróbálják-e jogi útra terelni az ügyet, Huszár András úgy felelt: amíg van remény arra, hogy tárgyalással megoldódjon a probléma, addig biztosan nem fordulnak bírósághoz.
Munkatársunktól