Utcára kerülhet több ezer megváltozott munkaképességű

A szaktárca megváltoztatta a foglalkoztatók finanszírozásának formáját, ennek következtében utcára kerülhet több ezer megváltozott munkaképességű munkavállaló. A Magyarországi Akkreditált Munkaadók Országos Szövetségének (MAÉSZ) elnöke elmondta, hogy több rehabilitációs foglalkoztatás területén dolgozó munkáltató a csőd szélére került, sokuknak még finanszírozási szerződése sincs a Szociális és Munkaügyi Minisztériummal.

MNO
2008. 03. 12. 9:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utcára kerülhet több ezer megváltozott munkaképességű munkavállaló, mert a szaktárca megváltoztatta a foglalkoztatók finanszírozásának formáját – közölte Fonai László, a Magyarországi Akkreditált Munkaadók Országos Szövetsége (MAÉSZ) elnöke szerdán a szervezet alakuló ülésén. Az elnök az MTI-nek elmondta, hogy több rehabilitációs foglalkoztatás területén dolgozó munkáltató a csőd szélére került, mivel ebben az évben még nem kaptak támogatást, sőt sokuknak még finanszírozási szerződése sincs a Szociális és Munkaügyi Minisztériummal.

A csődhelyzet oka az, hogy múlt év nyarán megváltozott a finanszírozás menete: a normatív finanszírozás megszűnt, és pályázati rendszert vezettek be – mutatott rá Fonai László. A pályázatokon alapuló támogatási rendszer működési nehézségeket okoz a cégeknek, mivel évente kell új pályázatot beadni, és bevezették az utófinanszírozást is. Ennek hatására számtalan cég eladósodott, „több százmilliós hiteleket vettek fel, a csőd szélén táncolnak. A pályázati rendszerben nem lehet előre tervezni, mivel kétséges, hogy megkapjuk-e a támogatást, így ellehetetlenül a munka” – mondta Fonai László. Hozzátette: az állam 53 milliárd forintot különített el támogatásra, ezt az összeget mintegy 40 szervezet venné igénybe.

A MAÉSZ elnöke rámutatott: jelenleg nincs kommunikáció a szaktárca és a szervezetek között, így a minisztérium magyarázatot sem adott a pályázati rendszerre való átállásra. Valószínű, hogy az uniós norma miatt történt mindez, de ez „hamis hivatkozási alap”, az unióban mindenhol állami támogatásból és üzleti finanszírozásból működnek ezek a cégek, de a támogatást nem pályázati úton kell lehívni – tette hozzá. A munkáltatók párbeszédet sürgetnek, a MAÉSZ megalakulásának így éppen az a célja, hogy kapcsolatot teremtsen a jogalkotó, a jogalkalmazók és a támogatásban részesülők között – mondta Fonai László.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.