
rendőrkapitány
Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.
A referendum kérdései:
1. Egyetért-e ön azzal, hogy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni? 2. Egyetért-e ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen vizitdíjat fizetni? 3. Egyetért-e ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetniük?
Vasárnap reggel 6 és este 7 óra között az ország 11 ezer szavazókörében valamivel több mint 8 millió választópolgár adhatja le szavazatát. A népszavazás a résztvevők számától függetlenül érvényes lesz. Nincs ugyanis előírva, hány szavazat szükséges ahhoz, hogy a referendum érvényesnek minősüljön. A feltétel csupán az, hogy a választások tisztasága, törvényessége garantálható legyen. Az eredményesség az érvényességtől független, külön kérdés. A referendum akkor lesz eredményes, ha az összes választásra jogosultnak több mint a negyede azonos szavazatot ad le. Tehát 2 milliónál több igen szavazat kell, hogy eredményes legyen a referendum.
Alapvető szabály továbbra is, hogy a választójog szabad: a voksolók maguk döntik el, hogy az urnákhoz járulnak-e, vagy sem. Az elmúlt hetekben kézbesített választási értesítő nem feltétele a szavazásnak. Az csak arra szolgál, hogy a jogosultak megtudják: felvették őket a névjegyzékbe, s adott helyen és időben leadhatják szavazatukat. Szavazni csak személyesen lehet. A választók most is személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy vezetői engedéllyel igazolhatják magukat. Akinek nem régi típusú személyi igazolványa van, az a lakcímkártyát is köteles magával vinni. Fontos, hogy a személyazonosságot és a lakcímet igazoló dokumentumok érvényesek legyenek. A lejárt igazolványokat nem fogadják el. Aki a vezetői engedélyét kívánja felmutatni, annak tudnia kell, hogy csak a 2001. január 1-jétől kiállított jogosítvány vehető figyelembe.
A szavazókörben mindenki három szavazólapot és egy borítékot kap, ezek átvételét aláírásával igazolja. Mindegyik kérdés külön szavazólapon szerepel. A tandíjról fehér, a vizitdíjról zöld, a kórházi napidíjról lila szavazólapon voksolhatunk. A szavazólapokat a választópolgárok előtt le kell pecsételni. A választópolgárok a szavazólapokat a fülkében vagy azon kívül is kitölthetik, a titkosság azonban nem sérülhet. A jogosultak az igen vagy a nem válasz alatt található karikába írhatják be az ikszet vagy a keresztet. A voks csak akkor érvényes, ha csak az egyik válaszhoz jelöljük be a két, egymást metsző vonalat. A borítékba helyezett szavazólapokat a szavazatszámláló bizottság előtt kell az urnába dobni. Változatlan az a szabály is, hogy a reggel elsőként érkező választópolgár aláírásával ellátott igazolólapot helyeznek el az urnában. Ez bizonyítja azt, hogy a szavazás megkezdésekor az urna üres volt.
Lakóhelyétől távol élhet választójogával az, aki március 9-én bármilyen okból másutt tartózkodik. Ehhez előzetesen igazolást kell kérnie lakhelyének választási irodájától. Az igazolás személyesen vagy meghatalmazott útján ma délután 4 óráig még igényelhető. A legújabb rendelkezések szerint vasárnap minden településen, kerületben csak egyetlen, előre kijelölt szavazókörben fogadják a máshonnan érkezőket. Az igazolással voksolókat a szavazás napján is felvehetik az adott szavazókör választói névjegyzékébe. A listára március 9-én senki más nem vehető fel. Az igazolást a szavazatszámláló bizottságnak át kell nyújtani. A másutt szavazókról külön nyilvántartást vezetnek. A mozgásukban korlátozott választók mostantól csak írásban kérhetik, hogy mozgóurna segítségével szavazhassanak. Az érintettek a választás napjáig a jegyzőhöz, március 9-én pedig a szavazatszámláló bizottsághoz fordulhatnak. Az urnával a szavazatszámláló bizottság legalább két tagja keresi fel a jogosult polgárokat.
Az OVB állásfoglalása szerint arra nincs mód, hogy kívülálló személyek, szolgáltatók, segítők szervezetten gyűjtsék össze a mozgásukban korlátozott emberek írásbeli kérelmeit. Más részére tudtán kívül nem lehet urnás szavazást igényelni. Az írásbeli kérelem ugyanakkor más személy révén is eljuttatható a választási szervezetekhez. A szavazatszámláló bizottságok a referendum napján reggel 7 órától kétóránként tesznek jelentést arról, hányan adták le szavazataikat. Az eredményről az este 7 órai urnazárás után viszonylag korán értesülhetünk. Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője lapunknak elmondta: este 9-ig várhatóan közölni fogják a nem hivatalos hazai végeredményt. Mivel a külképviseleteken előreláthatólag több mint háromezren szavaznak, s a voksokat tartalmazó urnákat az Országos Választási Bizottság 14-én bontja fel, a végső számadatok csak ezután regisztrálhatók.
Kulcsár Anna
Ókori tárgy került elő egy családi vitrinből
Zelenszkij hoppon maradt, Erdogan nem várta a reptéren
Érettségi 2025: Ezek voltak a feladatok matekból
Összeesett Orbán Viktor szövetségese: izzik a levegő a választások előtt ebben az uniós országban (VIDEÓ)
Xabi Alonso nem viccel, madridi ikonokat vág ki a Realból
Botrány Svédországban: a kormánynak a magyar Gripenek sem szentek – magasszintű, súlyos mutyira derülhetett fény
Kiderült, ki hozhatta létre a Magyar Péter-jelenséget + videó
Kerkez Milos: Olaszország nyugodt, Magyarország a szeretet, Anglia pedig az őrület
Yamal és a Barcelona két legyet ütött egy csapásra, megadta a kegyelemdöfést a Real Madridnak
Ukrajna csak egyvalakivel hajlandó tárgyalni
Lavrov reagált Zelenszkij vádaskodására
Máté Gábornak vastag a bőr a képén, még neki áll feljebb
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.