A népszavazás még csak pillanatfelvétel volt – a szocialisták gyors intézkedésekkel visszaszerezhették volna a Fideszre korábban soha nem szavazókat. Ehelyett elbizonytalanodás következett; koalíciós, majd kormányzati válság alakult ki. Gyurcsány Ferenc előbb az SZDSZ-t hagyta kiválni a kabinetből, majd ejtette adó- és egészségbiztosítási terveit. Mindennapossá vált, hogy párttársai nyilvánosan bírálják a miniszterelnököt. Az „új többségből” tehát a Fidesz „rendes többsége” lett – olvasható a Nézőpont Intézet legfrissebb elemzésében, amelyet a Heti Válasz számára készített.
A forró április az egészségbiztosítási reform felülvizsgálatáról szóló hírekkel kezdődött; az MSZP stratégái úgy vélték, a biztosítási modellről szóló népszavazáson a kormány újabb veresége végzetes lehet. A most mért 77 százalékos igenarány (az üzleti alapra helyezés ellen) és a kampány nélkül mért 47 százalékos biztos részvételi hajlandóság ezt támasztják alá. Jóllehet a biztosítási modellekről egyelőre nem folyik szakpolitikai vita, az egyes elképzelések támogatottsága jól mutatja a kormányoldal esélytelenségét a majdani küzdelemben – szerepel az elemzésben. A február 11-én törvényerőre emelt koalíciós modellel csak a megkérdezettek 7 százaléka értett egyet, az SZDSZ ideáljának megfelelő teljes privatizációval pedig százból ketten tudnak azonosulni.
A politikusok népszerűségi listáján továbbra is Gyurcsány–Kóka–Horváth-trió szerepel az utolsó helyeken, míg Orbán Viktor feljött a negyedik helyre.
Ha Kóka János és Fodor közül lehetne közvetlenül SZDSZ-elnököt választani, a többség a zöldminisztert szeretné a párt élén látni; őt tartják figyelmesebbnek. A választók 43 százaléka Fodor Gábort, míg 22 százalék Kóka Jánost látná szívesen a párt élén. Feltűnő viszont, hogy minden ötödik válaszadó egy harmadik személyt képzelne el liberális pártelnöknek. Alighanem erre – és pártján belüli bizonytalan helyzetére – érzett rá Kóka, amikor elődjét, Kuncze Gábort kezdte emlegetni lehetséges utódjaként. Összegezve: a Gyurcsány–Kóka-páros teljes veresége olvasható ki az áprilisi közhangulatból – zárul az elemzés.
Megint menekülni akart egy embercsempész
A kocsiját hátrahagyva gyalog próbált eltűnni, de nem jutott messzire a 35 éves moldvai sofőr.