A titkosszolgálatok elővigyázatossága nehezíti az életmentést?

Kifogásolja az ombudsman, hogy az Országos Mentőszolgálat diszpécserközpontjai nem kaphatják meg a mobiltelefonok cellainformációit a hívó fél azonosításához. Az országgyűlési biztos szerint a segélyhívó rendszer hiányosságai sérthetik az élethez és testi épséghez, illetve a legmagasabb szintű testi, lelki egészséghez fűződő alkotmányos jogot.

MNO
2008. 05. 04. 17:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kresz Géza alapította a Budapesti Önkéntes Mentőegyesületet 1887-ben. Hogy Tisza Kálmán miniszterelnöksége idején volt-e a gond a riasztással, nem tudni. Az viszont biztos, hogy Gyurcsány Ferenc alatt akadnak hiányosságok. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa április végén javasolta a kormánynak a mentők segélyhívó- és helymeghatározó rendszerének felülvizsgálatát. Az ombudsman Hajdú-Bihar megyében tett munkalátogatásának tapasztalatait összegezte. E szerint a mentősök életmentő feltételnek tartják a segélyhívás helyszínének pontos azonosítását.

A 775 mentőautó harmadában-negyedében van műholdas helymeghatározó. A teljes járműparkot 30 millió forintból lehetne felszerelni. A GPS csak akkor gyorsítja meg a mentést, ha a központ tudja, hova kell indítani a kocsit. Ha a telefonáló nem tudja megmondani, hogy hol van, a mobiltelefon cellainformációja segíthetne a gyors helymeghatározásban. Csakhogy a koordinátákat nem kapja meg a Mentőszolgálat nemzetbiztonsági okból. Göndöcs Zsigmond, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója azt mondta: „Nekünk és a lakosságnak van egy alapvető érdeke, hogy a sérültet illetve a beteget megtaláljuk, gondolom, valamilyen megoldás születni fog.”

Göndöcs leszögezte: nyilván nemzetbiztonsági titkokat nem lehet rábízni 600 betegirányítóra az országban, de lesz olyan hely, ahol ezt meg fogják tudni. A mentőszolgálat 15 és fél milliárd forintnyi uniós forrást kap, ebből 4 milliárdot informatikai fejlesztésre költenek. A fennmaradó összegből 25 új mentőállomást építenek, és lecserélik az elhasználódott gépparkot. A mentők jelenleg az esetek 78 százalékban érnek ki 15 perc alatt a helyszínre, ezt az arányt kilencven százalékra szeretnék javítani.

(hírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.