„Mi, az ítélőtáblák elnökei, felelősséget érezve a bíróságok jövőbeni működéséért, kijelentjük, hogy – miután Elnök Úr bejelentette, hogy a Legfelsőbb Bíróság jelenlegi elnökét nem fogja újra jelölni – dr. Baka András jelölését egybehangzóan támogatjuk, mert a jelölt emberi adottságai és szakmai képességei alapján, a Magyar Köztársaság Elnökének korábban kinyilvánított és általunk egyetértéssel fogadott jelölési szempontjaira is figyelemmel, maradéktalanul alkalmas a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöki tisztségének betöltésére” – áll az öt bírósági vezető, Lukács Zsuzsanna fővárosi, Szabóné Kerékgyártó Judit debreceni, Havasiné Orbán Mária győri, Lábady Tamás pécsi és Heidrich Gábor szegedi táblaelnök közös közleményében.
A bírósági vezetők emlékeztetnek arra, hogy a köztársasági elnök a jelölés előtt konzultációt folytatott a bíróságok vezetőivel, köztük a táblaelnökökkel is. A megbeszélésen Sólyom László ismertette az LB és az OIT elnökének hatásköréből és feladataiból levezethető szempontokat, amelyek alappal támaszthatók a magas köztisztséget betöltő személlyel szemben.
„A megbeszélésen tájékoztattuk Elnök Urat a megyei bíróságok és az ítélőtáblák vezetése során szerzett tapasztalatainkról. A találkozó után, a Köztársasági Elnök Úr nyilvános bejelentését követően vált ismertté számunkra a jelölt személye” – áll a táblaelnökök közleményében.
Az LB jelenlegi elnökének, Lomnici Zoltánnak a hatéves megbízatása június 26-án jár le. Az új főbírót az államfő jelöli, és az Országgyűlés választja meg kétharmados többséggel. Sólyom László egy hete mutatta be a főbírójelöltet a parlamenti pártfrakciók képviselőinek. Baka András korábban a strasbourgi székhelyű emberi jogi bíróság bírája volt.
Az OIT kedden döntött arról, hogy nem támogatja Baka András kinevezését az LB elnöki posztjára. A testület feladata az előzetes véleménynyilvánítás a jelölt személyről zárt ülésen, titkos szavazással.
Szerdán, az OIT döntését követően Baka András úgy nyilatkozott: örömére szolgál, hogy az OIT-ban jelentős támogatást kapott, hiszen az igenek és a nemek között mindössze egy különbség volt. Hatan szavaztak igennel, heten nemmel, két szavazat pedig érvénytelen volt.
Külsősként, reálisan nem is számíthattam többre, megtisztelő ez a szavazati arány – fűzte hozzá Baka András. Megjegyezte: számára az okozott csalódást, hogy az OIT nem biztosított lehetőséget elképzelései átfogó ismertetésére. Továbbá úgy érzi, nem etikus, hogy szavazott a júniusban távozó Lomnici Zoltán is. Lehetséges, hogy éppen ez az egy szavazat döntött.
(mti)