Miközben Székely Tamás új egészségügyi miniszter a pénztártörvény visszavonásán fáradozik, a jogszabály alapján már létezik a 22 intézmény, és kinevezték azok vezetőit. Korábban arról jelentek meg hírek, hogy a kinevezésük határozott időtartamra, 2010 márciusáig szól, illetve hogy bármilyen körülmények között szűnik meg a munkaviszonyuk, a szerződésük időtartamára járó fizetésüket megkapják. A Napi Gazdaság még a pénztárvezetők vélt munkabérét is leközölte: „700 ezer és egymillió forint között állapították meg, ráadásul számos egyéb juttatásban is részesülhetnek, és költségtérítést is kapnak.” Többen már hetekkel ezelőtt megkérdőjelezték a lépés jogosságát, Horváth Ágnes exegészségügyi miniszter akkor azzal védekezett, hogy a hatályos egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényben szerepel, hogy 22 pénztárat kellett alakítani, élükre pedig vezérigazgatót kell kinevezni.
A Pénzügyminisztérium reagálásában kiemelte: a sajtóinformációkkal ellentétben az egészségbiztosítási pénztárak vezetőinek a fizetése nem egymillió forint, annak harmadát sem éri el. – A vezetők csupán a munkavégzéssel összefüggő utazási és erősen limitált telefonhasználat-költségtérítésben részesülnek, más juttatás nem biztosított számukra. Függetlenül attól, hogy a vezérigazgatók mint vezető tisztségviselők kinevezése formálisan meddig szól, bármikor visszahívhatók – áll a pénzügyi tárca közleményében.
Lapunk megkeresett több kinevezett cégvezetőt, hogy megtudjuk, mivel töltik idejüket, és azért mennyi pénzt kapnak. Simon Mihály, a Békés megyei pénztár vezérigazgatója lapunknak elmondta: ha a rájuk vonatkozó törvényt hatályon kívül helyezik, akkor minden bizonnyal az ő megbízatásuk is megszűnik. – Ha a pozíciónk a jogszabály visszavonása miatt szűnik meg, akkor semmiféle munkaügyi gond nem lehet belőle – jegyezte meg Simon, aki elmondta, a munkaszerződését április közepén írta alá Veres János pénzügyminiszter. Közölte, a fizetése a sajtóban megjelent egymillió forint harmadát sem éri el, de eddig még egy fillért sem kapott. Kitért arra is, hogy a kinevezése óta eltelt hetekben adminisztrációs teendői voltak. Mint rámutatott, még a levelet is maga adja fel a postán, mert a cégben egyedül dolgozik. Arra a kérdésre, hogy ilyen ellentmondásos helyzetben milyen lelkülettel végzi a munkáját, azt válaszolta, nyugdíjas, neki ez egyfajta kihívás lett volna. Simon Mihály cáfolta, hogy 24 hónapra kötöttek vele szerződést, mint elmondta, a munkaszerződése legfeljebb jövő év márciusig szólna. Elismerte, hogy a cégeket húszmillió forint törzstőkével alapították meg, de hozzátette: „ebből a pénzből egy fityinget sem költöttek el”.
Simon Mihály felhívta a figyelmet arra, hogy eleve megásták a 22 megyei pénztár sírját, mert a törvény szerint ötszázezer biztosított alatt nem is működhet pénztár. – Békés megyének pedig összesen nincs enynyi lakója, és még van hat ilyen megye – fűzte hozzá. – Nem március 11-ével kötöttem szerződést, ahogy az korábban a sajtóban megjelent, hanem április 17-től – mondta Smrcz Ervin, Dél-Pest és környéke pénztárigazgatója. Hozzátette: az egy évre kötött kontraktus tartalmazza azt is, hogy bármelyik fél szerződést bonthat az esztendőn belül.
A Heim Pál Kórház korábbi főigazgatója elmondta: eddig jobbára a cég beindítása adott számára munkát. – Dolgozunk azért, hogy létrejöjjön, majd azért, hogy megszűnjön a regionális pénztár – tette hozzá, utalva Székely Tamás egészségügyi miniszter bejelentésére. Megjegyezte, hogy záros határidőn belül valószínűleg akkor is leváltottak volna több igazgatót, ha végül mind a huszonkét pénztár megalakul. – Miután kialakulna az 51-49 százalékos tulajdonosi viszony, az új menedzsment saját embereit helyezné a pénztárak élére – mondta.
Összhangban áll Smrcz Ervin szavaival Pintérné Gönczi Ágnes megállapítása, aki kijelentette: „csekélyke” összeget ajánlottak a tárcánál a pénztár felállításának „levezénylésére”. Vagyis az egészségügyi minisztérium eleve azzal számolt, hogy az igazgatókat az új tulajdonosok megjelenését követően leváltják. – Azt sem tudom, honnan szedték az egymilliós öszszeget, mindenesetre nem igaz – fűzte hozzá a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei pénztár vezérigazgatója. Pintérné Gönczi Ágnes szerint egyébként sincs már értelme az igazgatói állásokról beszélni, akkor, amikor maga sem tudja, mit hoz a jövő. Azt azonban leszögezte: eddig nem kapott sem feladatot, sem fizetést. Az Észak-Pest és környéke vezetője, John Anna sajnálta, de nem tudott rendelkezésünkre állni, amikor elmondtuk, hogy mint egészségbiztosítási vezetőt szeretnénk kérdezni. – Ne haragudjon, de külföldre utazom, csomagolok, rengeteg a tennivalóm, és unokák is vannak nálam – mentegetőzött.
Borsodi Attila–Velkei Tamás

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.