A szóvivő tájékoztatása szerint Gyurcsány Ferenc egy újságírói kérdésre válaszolva jelezte: teljesen kizártnak tartja, hogy az Országgyűlésben az ellenzéki pártok közösen, a kormány ellenében fogadják el például az egykulcsos adó bevezetését. Azt ugyanis nem támogatja a Fidesz, vagy ha taktikai okok miatt mégis megszavazna egy ilyen kezdeményezést, az olyan következményekkel járna, hogy azonnal elveszítené a népszerűségét, amit a „populista politizálás” hozott nekik – idézte fel az elhangzottakat Daróczi Dávid.
Hozzátette: ezért a miniszterelnök pusztán teoretikus kérdésnek tartja, hogy ilyen esetben a kormánynak le kellene mondania, ugyanis a költségvetés és az adótörvények olyan ügyek, amelyeknél – ha a kabinet nem tudja elfogadtatni javaslatát a parlamentben – akkor le kell mondania. A miniszterelnök szerint ez kizárt ma Magyarországon – hangsúlyozta a kormányszóvivő.
A félreértett ember
Mint ismert, Gyurcsányt nem először „érti félre” a nemzetközi sajtó. Januárban például arról beszélt az Euromoney pénzügyi magazin szerint, hogy a következő két évben a kormány a GDP arányában 4,5 százalékkal tervezi csökkenteni az átlagos adóterhelést. Ez 1000 milliárdos adócsökkentést jelentene, ám a Miniszterelnöki Kabinet szerint a gazdasági lap tévesen idézte a miniszterelnököt, aki „a következő két évben a bruttó hazai termék 0,5 százalékának megfelelő adócsökkentésről” beszélt.
Korábban Gyurcsány Ferenc a Bloomberg amerikai hírügynökségnek adott interjújában azt mondta, hogy vele indul a 2010-es parlamenti választásnak az MSZP, mert „nincs, aki elfogadhatóan pótolni tudná”. „Kormányon kell maradnom, amíg csak előbbre tudok lépni… Nem kell sokat gondolkodni itt a stratégián, csak menni, menni, menni kell előre. Ez az egyetlen stratégia, mert az irány helyes”- nyilatkozta. A Miniszterelnöki Hivatal akkor is közleményt adott ki amelyben szintén az állította: a hírügynökség pontatlanul idézte a kormányfőt.
„A miniszterelnöknek világos kötelességei vannak”
A Fidesz szóvivője szerdán reagálásában közölte: ha egy kormány elveszíti társadalmi felhatalmazását és parlamenti többségét, akkor egy demokratikusan gondolkodó a miniszterelnöknek világos kötelességei vannak: vagy felajánlja lemondását vagy bizalmi szavazást kér maga ellen.
(MTI, MNO)