Lemondott fideszes tagságáról az MTA új elnöke

A magyar közélet legelismertebb intézményének vezetőjeként az új akadémiai törvény elfogadtatásáért, a magyar tudományos kutatás versenyképességének növeléséért kíván tevékenykedni Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia új elnöke. A megválasztását követően tartott sajtóértekezleten Pálinkás József bejelentette: azonnali hatállyal lemondott fideszes párttagságáról és parlamenti képviselői mandátumáról.• Pálinkás József az MTA új elnöke

MNO
2008. 05. 06. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Munkája megkezdésekor rövid időn belül egyeztetni kívánja elképzeléseit Molnár Károllyal, a kutatásfejlesztésért felelős tárca nélküli miniszterrel, Hiller István oktatási miniszterrel, Pártos Ferenccel, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnökével és Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel – jelentette ki az MTA elnökének kedden megválasztott Pálinkás József, aki 1995 óta tagja az MTA-nak.

Elnöki tervei között szerepel az új akadémiai törvény minél előbbi elfogadtatása, az akadémiai kutatóhálózat megerősítése, ezzel a magyar tudomány versenyképességének javítása. Pálinkás véleménye szerint az Akadémia olyan köztestület, mely működésében hasonlít az angolszász országok szakosodott kutatási bizottságaira (Research Counciljaira). „Ezt a szakmai hátteret itthon a jól szervezett akadémiai osztályok láthatnák el” – ismertette elképzelését az elnök hozzátéve, hogy az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) megerősítését is szükségesnek látja.

Az akadémiai intézethálózat gyors, kampányszerű átszervezését nem tervezi, programfinanszírozáson keresztül dőlne el, mekkora támogatással gazdálkodhatnak a jövőben az intézmények – mondta Pálinkás József. Elképzelése alapján az Akadémia mint köztestület a fenntartója, de nem irányítója lesz az intézethálózatnak, igazgatási feladatokat nem lát el. Tervei szerint az Akadémiai Kutatóhelyek Tanácsa (AKT) az új törvény alapján a jelenleginél szűkebb, operatív testület lesz, melynek munkájába a kormányt is bevonják.

Presztízst kell szerezni

Pálinkás József hangsúlyozta, hogy az alapkutatáson túl jelentős az alkalmazott kutatásfejlesztés aránya már most is az akadémiai intézetekben, ez a jövőben is cél marad. „Láthatóvá kell tenni az elért eredményeket a világban, ezzel presztízst, hitelt szerezni” – tette hozzá. Véleménye szerint Magyarországnak néhány olyan kutatási területre kell koncentrálnia, mellyel markánsan jelenhet meg a világban. A kutatásra fordítható források növelését fokozatosan tartja elképzelhetőnek Pálinkás, a nemzeti össztermék 0,1-0,2 százalékával emelkedve évente. Így érhetné el a teljes k+f ráfordítás az 1,8 százalékot pár év alatt a 2007-es 1,0 százalék helyett.

Politikusként is a kutatásfejlesztés és az oktatás ügyét képviselte – jelentette ki Pálinkás, aki megválasztását követően azonnali hatállyal lemondott fideszes párttagságáról és parlamenti képviselői mandátumáról. Az Orbán-kormány oktatási minisztere a Fidesz–KDNP Hajdú-Bihar megyei területi listájáról jutott be a parlamentbe. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az MTI-nek azt mondta: a jogszabályok szerint a lemondástól számítva 30 napjuk van arra, hogy a területi listáról kijelöljenek valakit a lemondott képviselő helyére.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.