Országgyűlési és önkormányzati választások sora igazolta, hogy Magyarországon a baloldalnak jelentős a támogatói köre. Ezt megerősíti, hogy a relatív többség, a lakosság negyede a szociáldemokrácia eszméjét érzi önmagához a legközelebb. Az utóbbi hónapok közvélemény-kutatásai húszszázalékos vagy ez alatti MSZP-támogatottságot mérnek. Ez azt jelenti, hogy aki szociáldemokrata gondolkodású, az nem feltétlenül MSZP-szavazó is egyúttal.
Meglepő lehet, hogy a kutatás szerint a magyar lakosság egyötöde szimpatizál a liberális értékrenddel. A magát liberálisnak nevező SZDSZ alacsony, alig 2-4 százalékos elfogadottságával összevetve ez azt jelenti, hogy a többség számára nem ez a párt testesíti meg a liberális értékrendet.
Legmeglepőbb a konzervativizmushoz kötődő eredmény: míg a Fidesz több mint tíz éve a hazai politikai élet egyik legjelentősebb tényezője, és jelenleg a lakosság csaknem 40 százaléka támogatja, addig csak 14 százaléknyian vannak azok, akik a konzervatív értékrendet érzik önmagukhoz közel állónak.
Meggyengültek a liberálisok a fővárosban
A válaszokból látható, hogy az iskolázottság szintjének emelkedésével nő a kérdésekre adott érdemi válaszok aránya: vagyis a tanultabbak talán többet tudnak, tisztábban látnak. A szociáldemokráciát elsősorban az idősebbek (főleg az 50-69 évesek, akik a Rákosi- illetve a Kádár-korban voltak fiatalok) és a férfiak érzik közel magukhoz. Liberálisnak inkább a fiatalabbak vallották magukat, a konzervatív eszme pedig főleg a 30-49 éveseket jellemzi.
Érdekes, hogy a választási eredményekkel ellentétben a fővárosban nem mértek az ország többi részéhez képest erősebb szociáldemokrata, illetve liberális elfogultságot. (Sőt e tekintetben éppen Budapesten és Közép-Magyarországon jöttek a legalacsonyabb adatok.)
34 százalék a kommunizmust okolja a gazdasági bajokért
Az ország jelenlegi nehéz gazdasági helyzetének okát vizsgáló kérdésre nagyon sokan (43 százalék) nem akartak – vagy nem tudtak – válaszolni. Figyelemre méltó azonban, hogy a rendszerváltozás után még 18 évvel is 34 százalék azoknak az aránya, akik a kommunizmust okolják a mai kedvezőtlen állapotokért. Ha abból indulunk ki, hogy a megkérdezettek hova sorolják magukat, akkor úgy néz ki, hogy a liberális és a konzervatív választópolgárok abszolút többsége a kommunizmusban látja a gazdasági nehézségek okát. A szociáldemokrata válaszadók relatív többsége viszont nem tudott vagy nem akart határozott választ adni.
Az ötszáz fős minta pontosan reprezentálja az ország felnőtt lakosságát. Az eredmények maximális hibahatára – 95 százalékos megbízhatóság mellett – +/–4,38 százalékos. A Real-PR 93 kérdezőbiztosai kérdéseiket telefonon tették fel.
(MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.