A Somogy Televízió Közhasznú Társaság (ST Kht.) a Somogy Megyei Önkormányzat százszázalékos tulajdonában lévő cég. 2005-ben Gyenesei bizalmi emberét, Németh Károlyt – a megyében közismert nevén „Csárlit” – tették meg az ST Kht. ügyvezetőjének és a televízió főszerkesztőjének. A tévét a helyi népnyelv csak „Gyenesei-tévéként” emlegeti, mivel ez a csatorna szinte kizárólag a volt megyei elnök választókerületében, a nagyatádi körzetben fogható. Így a megye többi – kevésbé szerencsés – lakójával ellentétben a nagyatádiak 2005-ben és 2006-ban szinte naponta részletesen és kimerítően értesülhettek Gyenesei doktor sorsának alakulásáról. A volt megyei elnök népszerűsítését végző speciális tévéadó fenntartására és működtetésére az önkormányzat már 2005-ben is több mint hárommillió forint támogatást nyújtott az adófizetők pénzéből, de a tévé még így is veszteségesen működött. A 2006-os választási kampány évében Gyenesei doktor országgyűlési képviselői ambícióit segítő csatorna önkormányzati támogatása látványosan megugrott, immár meghaladta a 14 millió forintot. Ezt az összeget „a Gyenesei-tévé” az utolsó fillérig el is költötte úgy, hogy több mint 11 millió forintot személyi juttatásokra fizettek ki.
2007-ben a megye új vezetése a közpénzt apasztó társaság tevékenységét átvilágíttatta. A vizsgálat több bűncselekménygyanús ügyet is feltárt.
Megállapította, hogy 2005-ben az ügyvezető – Németh „Csárli” – három esetben is saját nevére szóló számlát nyújtott be írói tevékenység címén az általa vezetett önkormányzati ST Kht.-hoz. Ezt követően a 750 ezer forintot kitevő közpénzt szerződés és teljesítésigazolás nélkül egész egyszerűen átutalta a saját bankszámlájára. A vizsgálat feltárta azt is, hogy a kht. pénztárában, több mint 400 ezer forint hiány keletkezett. A pénztáros több tanú előtt tett, jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozata szerint a hiány abból keletkezett, hogy az ügyvezető Németh „Csárli” a pénztáros tudta és beleegyezése nélkül ezt az összeget a pénztárból egyszerűen kiemelte. Gyenesei emberének ügyében az új vezetésű önkormányzat feljelentést tett, és a rendőrség sikkasztás alapos gyanúja miatt jelenleg is nyomoz.
A korábbi megyei elnök közvetlen munkatársai is könnyen „Csárli” sorsára juthatnak és a rendőrség látókörébe kerülhetnek a szerződésükről döntő Gyeneseivel együtt. Gyurcsány Ferenc önkormányzatiminiszter-jelöltje elnöki regnálása idején egyszerre három tanácsadót is maga köré gyűjtött a megyeházán. Siposhegyi Péter drámaírónak és Kok Balázs helyettes iskolaigazgatónak Gyenesei doktort az elnöki tevékenységével összefüggő közfunkciójával és közszereplésével kapcsolatban kellett folyamatosan tanácsokkal ellátnia. A húszas éveit taposó fiatalember, a Coctails zenekar frontembere, Kok Balázs 2005 és 2006 között annak a Somogyért Egyesületnek volt elnökségi tagja, amely Gyenesei doktor országgyűlési képviselővé választását támogatta. Kercza Imrének, a független Somogyi Hírlap volt főszerkesztőjének még felelősségteljesebb megbízatás jutott osztályrészül, mivel ő ugyanazokat a tanácsokat már főtanácsadóként osztogathatta Gyenesei doktornak. A drámaíró és az iskolaigazgató-helyettes összesen több mint 4,8 millió forintot kaptak közpénzből. A független Somogyi Hírlap főszerkesztője, saját cégén, a Karc 93 Betéti Társaságon keresztül 2006-ban 2,1 millió forinthoz jutott hozzá elnöki főtanácsaiért cserébe. Kercza sokoldalúságát mutatja, hogy másik vállalkozása, a Dr. Kercza Imre és Társa Betéti Társaságon keresztül PR-szaktanácsadást is végzett Gyeneseiék részére több mint négyszázezer forintért. Sőt, a főszerkesztő 35 ezer darab prezentációs anyag elkészítésére is vállalkozott, amelyért cége 673 ezer forintot kapott az önkormányzattól. A megyei közvéleményt meghatározóan formáló napilap főszerkesztője nélkülözhetetlen volt Gyenesei számára. Ezt az is mutatja, hogy a külföldi kirándulásokért köztudomásúan rajongó Kercza tagja lehetett az adófizetők pénzén Kínába látogató önkormányzati delegációnak is.
A három elnöki tanácsadói szerződés nemcsak megszövegezésében egyforma, hanem abban is, hogy hiányzik belőlük a konkrétan elvégzendő feladatok megjelölése. Így érthető az is, hogy az önkormányzatnál semmilyen írásos nyoma nincs annak, hogy az elnök emberei bármilyen munkát végeztek volna a megbízásuk alapján.
Gyenesei egyik tanácsadója, Siposhegyi Péter korábban a következőket nyilatkozta a Kapu című hetilapnak: „Kíváncsi vagyok, mire vagyok képes.”
Arra, hogy a drámaíró – elnöki tanácsadó társaival együtt – a közpénz felvételén kívül mire volt képes, most már az önkormányzat jelenlegi vezetése és feltehetőleg az adófizetők is kíváncsiak. A volt elnök közvetlen munkatársainak ügyeit jól ismerő – a Gyenesei-időszakban is ezt a funkciót betöltő – megyei főjegyző írásban ezt nyilatkozta: „A megbízási szerződések közül Siposhegyi Péternek kifizetett mintegy 2,7 millió forint mögött tényleges teljesítés nem állapítható meg. Kok Balázsnak kifizetett mintegy közel 2,3 millió forint mögött sincs tényleges önkormányzati vagy hivatali tevékenység, egyértelműen a Somogyért (Egyesület – a szerk.) részére végzett feladatokat.”
A tanácsadói szerződések megkötése kapcsán a megye jelenlegi vezetése hűtlen kezelés bűncselekményének gyanúja miatt feljelentést tett a kaposvári rendőrkapitányságon. A rendőrség 15 napos határidővel feljelentéskiegészítést rendelt el.
Érdemes bepillantani a volt megyei elnök legközvetlenebb munkatársának, hajdani kabinetfőnökének, dr. Deák Istvánnak munkás hétköznapjaiba is. A kabinetfőnök egyik felelősségteljes feladata a rendelkezésre álló reprezentációs keret elköltése volt. Deák bizonyára közcélokat, nem pedig főnöke, Gyenesei doktor – honlapján is olvasható – hobbiját, a kertészkedést tartotta szem előtt, amikor az adófizetők pénzén kerti szerszámokat, napozó- és hintaágyat vásárolt. A kabinetfőnök a reprezentáció legalkalmasabb eszközének a vasalót és a hajszárítót tartotta, amelyeket az önkormányzat számlájára meg is vásárolt. A Somogy Megyei Önkormányzat méltó megjelenítését szolgálhatta a szintén reprezentációs közpénzből beszerzett fahinta és a húszezer forintos kandallókosár is. A megyeházán nincs kandalló, de Gyenesei kabinetfőnöke nyilván tudta, hol van az a ház, amelynek kandallója elé kosarat kellett vennie. A Gyenesei-időszak főjegyzője erről az ügyről is hivatalos, írásbeli nyilatkozatot tett: „A felsorolt kabinetfőnöki reprezentációs költségből vett különböző tárgyak vásárlására a kabinetfőnök adott utasítást, ő igazolta le a számlákat, tehát a felelősség őt terheli.
(…) Nyilvánvaló, hogy a napozóágy, hinta, kerti szerszámok stb. jellegű tárgyak vásárlására nem szolgál a reprezentációs keret.”
Az elnöki kabinetfőnök eljárása nem meglepő, hiszen főnöke, Gyenesei doktor is élen járt a közpénzek elköltésében, ami gáláns ajándékozási szokásaiban is tetten érhető. A volt megyei elnök évente több százezer forintot költött el művészeti és iparművészeti alkotásokra, amelyeket az önkormányzat könyvelésében ajándékként tüntettek fel. Ezek további sorsáról kizárólag Gyenesei doktor tud számot adni. A nagy értékű műtárgyak mellett 2003-ban 130 darab asztalterítőt is vásároltatott az adófizetők pénzéből, máskor pedig 350 darab díszdobozra költött el több mint százezer forintot.
Az önkormányzat költségei között szerepel még egy – nem tudni, kiknek juttatott – apró tétel is: 33 darab kardigán. Gyenesei főjegyzője, Vörös Tamás az ajándékozási ügyekről hivatalosan a következőket nyilatkozta: „A különböző ajándékok vásárlása mindenkor az elnök utasítására történt, és a kabinet teljesítette.” A főjegyző szerint a különböző ajándékok átadása nincs dokumentálva, a megajándékozottak kiléte nem állapítható meg.
Gelencsér Attila, a megyei önkormányzat jelenlegi elnöke – még önkormányzatiképviselő-jelöltként – időben jelezte a bajt. A Somogyi Polgár nevű lapban a következőket írta: „Az egyik oldalon kifizetetlen számlahegyek nyomasztják az intézményekben gazdálkodni igyekvő dolgozót, míg a másikon egymásba érő ünnepekre, mulatságokra, eszem-iszomra folyik a közpénz. Vajon mennyi omladozó vakolatot, kopott vizesblokkot, festetlen felületet, felázást, burkolatjavítást lehetne kifizetni a számtalan külföldi kiküldetés árából? Hány elavult és korszerűtlen nyílászáróra futná a fényűzésből?”
Holnapi számunkban a köz- és magánélet, illetve a köz- és magánérdek Gyenesei doktorféle egyedi ötvözéséről mutatunk be olyan eseteket, amelyek egyikében már büntetőeljárás folyik.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.