Születés Hete: életben maradásukért küzdenek a szülészetek

A liberális egészségügyi reformban megtizedelt szülészetekre érkezik a legtöbb panasz az Egészségbiztosítási Felügyelethez. Szülésznők százai veszítették el tavaly óta a munkahelyüket, csak egy részük tudott elhelyezkedni az egészségügyben, a többiek a pálya elhagyására kényszerültek. Vasárnap, anyák napján volt a Születés Hetének nyitónapja.

MNO
2008. 05. 04. 17:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 80 ezer forint – ennyiért dolgozik a csecsemőápoló – kétharmada sincs a 125 ezer forintos nettó átlagkeresetnek. Fele a szellemi szabad foglalkozásúak nettó átlagkeresetének, de a csecsemőápolónál az átlagos fizikai dolgozó is többet visz haza tízezer forinttal. Az alacsony bérek elől az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók külföldre menekülnek, vagy felhagynak a gyógyítással. Az Egészségbiztosítási Felügyelet képviselője a Születés Hete nyitónapján azt mondta: a legtöbb panasz a szülészeti osztályokról érkezik.

„Borzasztó az a helyzet, ahol az életben maradásukért küzdenek a szülészetek, és ezért is nem tudunk negatívan beszélni róluk, hogy bezzeg...mert úgy látszik, hogy a fenntartásuk is veszélybe kerül, például amikor több száz szülésznőt engednek útjára, akik keresik azt, hogy hogyan tovább.” – nyilatkozta a Hír Televíziónak Haas György a Születés Hete elnevezésű programsorozat alapítója.

Nem sokkal könnyebb a gyeden, gyesen lévő anyák helyzete sem. A két éves korig járó gyermekgondozási díj nem lehet magasabb a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százalékánál. Ez a felső határ 2008-ban havi 96.600 forint – bruttóban. A gyes a 2. és a 3. év betöltése között jár. Összege azonos a minimál-nyugdíjéval, ami idén 28 500 forint.

A miniszterelnök és felesége lerövidítené a gyed és a gyes időszakát. Az európai példákra hivatkoznak, amelyek szerint azokban az országokban magas a gyermekvállalás, ahol a nők hamar visszamennek dolgozni részmunkaidőben. Arató András, a Szülészeti és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium tagja szerint a gyermek harmonikus fejlődése igényli a nyugodt otthoni környezet, ezért ő inkább kitolná a gyed és a gyes korhatárát.

(hírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.