Vészcsengő? A bankvezető korlátozná a devizahiteleket

A Magyar Bankszövetség indokolatlannak és értelmetlennek tartaná, ha Magyarországon adminisztratív eszközökkel korlátoznák a devizahitelezés terjedését. Az ötletet a minap az Erste vezérigazgatója vetette fel egy konferencián.

MNO
2008. 05. 09. 6:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A devizahitelezés korlátozása érdekében Magyarországon semmiképpen sem szükséges adminisztratív korlátozást bevezetni – állítja Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója. Egy ilyen intézkedést komoly rendszerkockázat vagy a makrosokk veszélye indokolhatna, de ezen a téren nálunk éppen mostanában határozottan javult a helyzet. Felcsuti szerint egyébként a régióban igen fejlettnek tekinthető az itteni piac, így a bankok akár szintetikusan is előállíthatják a devizahiteleket. Ez azt jelenti, hogy az ügyfelek számára a konstrukció forintalapúként jelenne meg, de a pénzintézetek fedezeti ügyletek segítségével mégis devizát használnának fel a hitelnyújtáshoz. Persze a kölcsönök valamivel drágulnának, de a forinthoz képest így is fenn tudnák tartani a kamatelőnyt. Felcsuti emlékeztetett arra, hogy a különösen kockázatosnak tartott jenhitel folyósításakor is megfelelő megoldást jelenthet a bankszektor önkorlátozása. A szövetség ezzel kapcsolatos felhívásához – mondta el – folyamatosan csatlakoznak a bankok. Szakértők szerint Ausztriában, ahol az ezredforduló körül „robbantott” a jenhitel, hasonló intézkedés segített ahhoz, hogy az ügyfelek 2004-re a jenhiteleiket svájci frankra váltsák, jelenleg a jen részaránya a banki portfólión belül nem haladja meg az egy százalékot.

A devizahitelezési korlátozás lehetősége az Erste Bank vezérigazgatójának, Andreas Treichlnek a romániai Ziarul Financial üzleti lapnak adott interjújában merült fel. A bankvezér felvetette: a kötelező jegybanki tartalék rátáját Romániában a devizák esetében 90 százalékra növeljék, a lej esetében ugyanakkor akár nullára is levihető ez a szint. Treichl reményei szerint sikerül megszerezni a többi bank támogatását. Mint elmondta: Mugur Isarescu és Simor András jegybankelnökökkel beszélve úgy érezte, reális az esély, hogy ezen a téren fél éven belül sor kerüljön valamilyen intézkedésre. Lapunk érdeklődésére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem kommentálta Treichl „magánbeszélgetését”. Világosnak tűnt azonban, hogy az MNB elegendőnek tartja a pénzügyi felügyelettel együtt a jenhitelezésre vonatkozó (Napi, 2008. február 18.), tulajdonképpen a bankok önkorlátozására számító állásfoglalását.

Piaci információink szerint az Erste – legalábbis Magyarországon – nem számíthat a többi bank támogatására. A többség szerint ugyanis a hitelintézet speciális problémájáról van szó: kihelyezéseit túl nagy arányban kénytelen a bank külső forrásból fedezni.

(napi.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.