Nem a sajtón keresztül szeretnénk megtárgyalni a közigazgatási hivatalok ügyét, bár az Önkormányzati Minisztérium nyitott az egyeztetésre a kérdésben – közölte szerdán lapunk megkeresésére Jauernik István, a tárca államtitkára, aki hozzátette, tisztában vannak azzal, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) döntése alapján törvényt kell módosítaniuk. Ismert, múlt hét elején az Ab megsemmisítette a közigazgatási hivatalokról szóló kormányrendeletet. Az indoklás arra mutat rá, hogy egy kétharmados parlamenti többséget igénylő törvényt nem lehet kormányrendelettel pótolni, így a kormány nem vonhatja el az Országgyűlés hatáskörét. Az ügy előzményéhez tartozik, hogy Ab korábban már alkotmányellenesnek találta, és június 30-ai hatállyal megsemmisítette azt a „feles” törvényt is, amely a közigazgatási hivatalokat ugyancsak regionális szintűvé alakította. Az akkori indoklás is arra mutatott rá, hogy kétharmados parlamenti többséget igénylő döntést nem lehet egyszerű többségű jogszabállyal helyettesíteni. Gyenesei István önkormányzati miniszter még júliusban a kormányrendelet kiadást azzal indokolta, hogy az ellenzék nem volt partner a törvénymódosításra. Mint fogalmazott, a kormány „eredeti szándéka” az volt, hogy kétharmados törvényben rögzítsék a helyi önkormányzatok törvényességét ellenőrző közigazgatási hivatalok működését, és az ehhez szükséges előterjesztést elő is készítették.
Az Alkotmánybíróság múlt heti döntése után nyilvánvaló, hogy a közigazgatási hivatalokat csak akkor lehet régiós szinten működtetni, ha módosítják az ide vonatkozó kétharmados törvényt. Jauernik István lapunknak azt hangsúlyozta, hogy a minisztérium nyitott a párbeszédre az ügyben, de egy dolgot fontosnak tartott megjegyezni, hogy az új rendszer, bármilyen is legyen, nem kerülhet többe, mint a mostani. Az Önkormányzati Minisztérium államtitkára ezzel kapcsolatban már korábban is kifejtette: a hivatalok 2007-es átszervezésével évi 700 millió forintot takarított meg a költségvetés, s a gazdasági helyzet miatt a szocialisták csak olyan megoldást tudnak elfogadni, ami nem növeli számottevően a közigazgatási kiadásokat.
A kérdés már csak az, hogy lesz-e miről tárgyalni, hiszen a Fidesz hajthatatlannak mutatkozik az üggyel kapcsolatban, és szilárdan kiáll korábbi álláspontja mellett. – Nem fog puhulni a véleményünk az egyeztetések során, eddig is keményen küzdöttünk a regionális átszervezés ellen. Továbbra is kitartunk amellett, hogy a közigazgatási hivatalokat megyei szinten kell működtetni. Erre köteleznek az ezer éves hagyományok és a megyei identitás – jegyezte meg lapunknak Erdős Norbert, az Országgyűlés Önkormányzati és Területfejlesztési bizottságának fideszes tagja. Ezzel összhangban nyilatkozott Répássy Róbert, az Országgyűlés Alkotmányügyi, Igazságügyi és Ügyrendi bizottságának fideszes alelnöke is. – A megyei és fővárosi közigazgatási hivatalok visszaállítása az egyedül lehetséges megoldás. Az önkormányzatok törvényességi ellenőrzését végző szerveknek az önkormányzati rendszerhez kell igazodnia, és nem pedig valami nem létező regionális rendszerhez – fogalmazott Répássy Róbert.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről