Az Országgyűlés várhatóan hétfőn sem oszlik fel

A tavaly őszi sikertelen szavazás után várhatóan hétfőn sem oszlatja fel magát az Országgyűlés, miután sem az MSZP, sem az SZDSZ nem támogatja a javaslatot, így igen szavazataival kisebbségben marad a Fidesz, a KDNP és az MDF. • A Fidesz támogatja a parlament feloszlatását• A Fidesz kitart az előre hozott választások mellett• Szili: Két szavazással kerülhet napirendre a feloszlatás

MNO
2009. 02. 20. 16:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétfői ülésnapon a parlament feloszlására vonatkozó két kezdeményezést is tárgyalnak majd: az egyik a Fidesz és a KDNP január végén benyújtott országgyűlési határozati javaslata, amely március 8-i hatállyal oszlatná fel az Országgyűlést, a másik pedig egy népi kezdeményezés, amelyet az Országos Választási Bizottság közlése szerint 3 hónapon belül amúgy is napirendre kellene tűzni. A Ház együtt tárgyalja a két indítványt, az expozét a Fidesz tartja, de külön-külön szavaznak majd a két határozatról.

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője azt mondta, hogy az elmúlt egy hét eseményei minden eddiginél fényesebben igazolták, hogy az embereknek vissza kell kapniuk a jövőről szóló döntés lehetőségét. Szerinte Gyurcsány Ferenc a hétfői parlamenti ülésnapon a „reménytelenség csomagját” jelentette be, és azonnali lépések helyett, hosszú évek múlva esetleg életbe lépő intézkedésekről beszélt, figyelmen kívül hagyva azt, hogy jövőre mindenképpen lesz választás. Szijjártó Péter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Fidesz és a KDNP úgy gondolja, hogy minden egyes nap, amit a kormány a hatalomban tölt, újabb és újabb károkat okoz, ezért az lenne a legjobb Magyarország számára, ha az emberek minél előbb véleményt mondhatnának arról, hogy merre tovább.

Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese sajnálatosnak nevezte, hogy a Fidesznek a hatalom megszerzése mindennél fontosabb. Mint mondta, azért nem támogatják az Országgyűlés feloszlásáról szóló javaslatot, mert a gazdasági válság olyan feladatok elé állítja minden ország politikai vezetését, amelyhez az összes energiájukra szükség van. Hozzátette: ahhoz, hogy a gazdasági válság kezelésében Magyarország sikeres legyen, nem választási kampányra van szükség. Kovács Tibor szerint az országnak tudnia kellene, milyen javaslatai, elképzelései vannak a Fidesznek a gazdasági válság kezelésére.

Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője azt mondta, hogy pártja tartja magát korábbi döntéséhez, miszerint nem támogatja a parlament feloszlását. Hozzátette: a jelenlegi helyzetben nem ez az alapvető kérdés, hanem az, hogy a válságban milyen megoldásokat találnak az ország számára. A liberális politikus szerint a kormánynak kell a helyzet megoldására javaslatokat megfogalmaznia, nem háríthatja át a felelősséget az ellenzékre. Tény, hogy a miniszterelnök által bejelentett csomag megismétli az SZDSZ 2007-es javaslatait, de most sem a vagyonadó bevezetésének, sem nyugdíjkorhatár emelésének nincs realitása, így ezek az intézkedések nem kezelik a válságot – közölte Horn Gábor.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője azt mondta: a 10 tagú képviselőcsoport megszavazza a parlament feloszlásáról szóló mindkét indítványt. A frakcióvezető emlékeztetett arra, hogy az MDF tavaly ősszel is így döntött, amikor maga adta be a parlament feloszlatásáról szóló javaslatot. A tavalyi MDF-es javaslat elbukott, akkor 171 igen és 204 nem szavazattal utasította el a parlament. Az MDF mellett akkor is a Fidesz és a KDNP voksolt igennel, az MSZP és az SZDSZ nem támogatta, ahogy a független országgyűlési képviselő, Gyenesei István önkormányzati miniszter és a szintén független Lengyel Zoltán sem, aki azóta belépett az MDF-frakcióba.

A jövő hétfői állapot szerint a 385 mandátummal rendelkező parlamenti képviselő közül a Fidesz és a KDNP összesen 162 szavazattal bír, de ez az MDF-fel együtt is csak 172 igen voks. Ezzel szemben a szocialistáknak a független Gyenesei István önkormányzati miniszterrel és a 19 SZDSZ-es képviselővel 208 szavazatuk van. Így ha az MSZP és az SZDSZ teljes létszámban bent van az ülésteremben, akkor a végeredményt már nem befolyásolja, hogy a négy további független képviselő hogyan szavaz. Az alkotmány külön nem rendelkezik a döntéshez szükséges szavazati arányról, így ebben a kérdésben az általános szabályok az irányadóak, vagyis a jelenlévő képviselők többségével ki lehet mondani az Országgyűlés feloszlását.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.