Rolek Ferenc, a munkaadói oldal szóvivője, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke szerint a munkavállalói oldal nem érzékeli a válság súlyát. „Ébresztő, kedves munkavállalói képviselők” – emelte fel a hangját Rolek Ferenc, azt magyarázva, hogy most nem arról kell beszélgetni, „miként lehet elosztani igazságosan 100 milliárd forintot”. A világot beterítő válságnak kemény következményei lesznek, kevesebb lesz a kifizetett bér és kevesebb lesz a juttatás – hangsúlyozta az MGYOSZ alelnöke. Milyen alternatívája van a miniszterelnök által ajánlott megállapodásnak? – tette fel a kérdést, s véleménye szerint nincs reális alternatíva, különben „összezuhan az ország”.
A munkaadói oldal úgy látja, hogy az ország hosszú versenyképessége kerülhet bajba, ha nem sikerül megállapodni a 8-10 százalékpontos adómérséklésben, ami javíthatja a versenyképességet – fogalmazott Rolek Ferenc. (Az adók 8-10 százalékpontos mérséklése azt jelentené, hogy a jelenlegi 40 százalékos GDP arányos adószint 30 százalékra csökkenne, igaz, ehhez a kiadásokat 2.200-2.700 milliárd forinttal kellene visszafogni.)
Demján Sándor, a Munkaadók és Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke a versenyszférában működő vállalkozásoknál szerveződő szakszervezetek létrehozását javasolta. A VOSZ elnöke megismételte az oldal 8-10 százalékpontos adószint csökkentési javaslatát, de véleménye szerint megfontolandó a szűkebben vett termelőszféra, az ipar, a mezőgazdaság és a szállítás adószintjének 15 százalékpontos csökkentése, és a bankszféra társasági adójának leszállítása 5 százalékra is. A többi ágazat majd később kerülhet sorra – tette hozzá. A VOSZ elnöke figyelmeztetett: ha a kormány most nem teszi meg a munkaadók által javasolt adócsökkentési lépéseket, akkor hat hónap múlva sokkal drasztikusabb lépésekre kényszerülhet.
(MTI)