Formatervezett üveggel és zárszalaggal a hamis méz ellen + Képek

Szakmatörténeti pillanatnak lehetünk tanúi, a magyar méhészek elkészítették a termelői mézesüveget – jelentette ki Bross Péter. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján beszámolt arról, hogy az egyesület a sajtóban is oly nagy port kavart mézhamisítások kivédése érdekében a magyar méz eredetiségét és minőségét szavatoló üveget terveztetett. • Csodaszerrel a kíméletlen influenza ellen • Mézügyben kettős a mérce • Időnként szemetet eszünk • Süth Miklósék szabotálnak • Leveszik a „répamézet” • Hazudott a Tesco

Konopás Noémi
2009. 02. 26. 17:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt reméljük, hogy a fogyasztó is keresni fogja a valódi termelői mézet – mondta el Bross Péter. Ezzel az üveggel az a célunk, hogy a fogyasztó meg tudja különböztetni a szupermarketekben megvásárolható hamis mézet a közvetlenül a termelőtől származótól – tette hozzá az elnök. Az ötlet egyáltalán nem új keletű, hiszen már az 1800-as években is voltak hasonló kezdeményezések, most pedig a méhészek régi vágya vált valóra.

Eddig egymillió üveget gyártatott le az egyesület egy orosházi gyárral, ezek az üvegek abban különböznek a hagyományos befőttesüvegektől, hogy 730 milliliteresek, Magyarország térképe látható rajtuk méhsejtekből kirakva, valamint az egyesület logója az alapítási évszámával – ismertette az elnök. Bross arról is beszámolt, hogy az uniótól kapnak némi támogatást, az EU ugyanis azzal segíti a méhészek piacra jutását, hogy az üveg szerszámköltségét támogatja, így a magyar méhészek gyakorlatilag olcsóbban juthatnak majd a logóval ellátott üveghez, mint a sima befőttesüveghez.


Zárszalag: visszakereshető a méz

A mézesüveget kiegészíti még az úgynevezett zárszalag, amelynek segítségével visszakereshető, melyik termelőtől származik a megvásárolt méz. Annak a méhésznek, aki zárszalagot akar vásárolni, szerződnie kell az egyesülettel, ezzel azonban azt vállalja, hogy a szalaggal ellátott terméke bármikor bevizsgálható akkreditált laboratóriumban. Ez is a vásárlót védi, ugyanis az üvegen található hatjegyű számot a fogyasztó az OMME honlapján megtalálhatja, így lenyomozhatóvá válik a megvett termék. Az egyesület a zárszalagos mézeket bármikor rajtaütésszerűen bevizsgáltathatja külföldi akkreditált laboratóriumokkal. A formatervezett mézesüveghez csupán olyan méhészek juthatnak hozzá, akik tagjai az egyesületnek, ők is csak igazolással – válaszolta Bross az MNO kérdésére.


Képek: Tóth Tibor/Magyar Nemzet


Két ősi anyag találkozott


Történelmi pillanatnak nevezte a mézesüveg megvalósítását Gyenge Éva is. Az O-I Manufacturing Magyarország Üvegipari Kft. kereskedelmi menedzsere két ősi anyag, a méz és az üveg egymásra találásáról beszélt. Gyenge beszámolt arról, egyelőre csak 730 milliliteres mézesüvegeket gyártottak, de tervezik a 90 dekagrammnyi és az egy kilogrammnyi méz tárolására alkalmas üvegek készítését is.

„Uborka ki, méz be”

„Uborka ki, méz be” – ebből lett elegem – szögezte le a sajtótájékoztatón Nagyernyei Attila, a mézesüveg atyja. Ez az üveg sem valósulhatott volna meg, ha a méhészek tömegével nem támogatták volna – tette hozzá az OMME Tolna megyei szervezetének elnöke.

Azt, hogy az új üvegekben kiszerelt nedű mikor kerülhet a boltok polcaira, egyelőre még nem tudták megmondani.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.