Gyurcsány: Segélyből nem lehet egy országot talpon tartani

A világgazdasági válságban meg kell őrizni az ország működőképességét és javítani kell a versenyképességet, mindkét célhoz munkahelyeket kell megtartani, illetve létrehozni – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén. Az elhangzottakra Cser-Palkovics András így reagált: Gyurcsány Ferencen immár nemcsak az idő és a körülmények, hanem – a hírek szerint – egyes párttársai és kormánytagjai is túlléptek.• Gyurcsány válságkezelő stratégiájáról tárgyal az OÉT

MNO
2009. 02. 20. 10:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azonnali megállapodásra tett javaslatot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén a válság kezelésének négy alapelvéről. „Szögezzük le, hogy nem teszünk olyan lépéseket, amelyek súlyosbíthatják a válságot, olyanokat, amelyek rövid távon szűkítik a foglalkoztatást, és nem kezelünk válságot hitelből” – mondta. Negyedik pontként említette az adócsökkentési lépésekkel megegyező kiadáscsökkentési intézkedéseket. A kormányfő már pénteken szeretne megállapodni a válság kezelését és a növekedés ösztönzését szolgáló rövid és középtávú javaslatokról.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy segélyből és szociális juttatásból nem lehet egy országot talpon tartani. Az állam kiadásainak és a munkára rakodó terhek csökkentésének, valamint a szociális-jóléti rendszer átalakításának három pontjában kért közmegegyezést a konzultációk után a munkaadói és munkavállalói oldaltól Gyurcsány.

Terhek csökkentése?

Az állam kiadásainak csökkentésében a kormány addig tud elmenni, hogy az ne veszélyeztesse a társadalmi, szociális biztonságot, azaz tartsa fenn a társadalmi békét – hangoztatta a miniszterelnök. A munkára rakodó terhek csökkentése, azaz a versenyképesség javítása úgy valósítható meg, hogy a mérleg egyensúlyban maradjon, amit adóemeléssel, vagy kiadáscsökkentéssel lehet megvalósítani – mondta Gyurcsány Ferenc.

A miniszterelnök szerint a munkára való ösztönzést kell szolgálnia a szociális-jóléti rendszer átalakításának, lényege a munkaerő kínálat javítása. „A felsorolt három pontban a szakértők és a munkaadók nagyobb kiadáscsökkentést kívánnak, míg a munkavállalók számára a már ismert kormányzati javaslatok is soknak tűnnek” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc. A kormány megteremtve a szükséges konzultációk feltételeit ebben a három pontban kívánja előmozdítani a munkaadói és munkavállalói oldal megegyezését, a közmegegyezést – rögzítette a miniszterelnök.

„Két tűz közé kerülhet” Magyarország

Nemzeti megállapodás hiányában Magyarország „két tűz közé kerülhet”, ezért a kormánynak az a határozott szándéka, hogy széles alapokon nyugvó megállapodás jöjjön létre az ország jelenéről, jövőjéről – mondta Gyurcsány. Hozzátette: érzékelhető, hogy jobbról és balról egymástól nagyon eltérő irányú javaslatok hangzanak el, ezért a kormányfő úgy vélte, a megállapodás érdekében mindenkinek „engednie” kell, közeledni kell egymáshoz. Gyurcsány Ferenc ennek első lépéseként értékelte, hogy pénteken az OÉT-en megkezdődhet a konzultáció a válságkezelő program alapelveiről a követendő stratégia szerkezetéről, belső arányairól.

Gyurcsányon egyes párttársai is túlléptek

Gyurcsány Ferencen immár nemcsak az idő és a körülmények, hanem – a hírek szerint – egyes párttársai és kormánytagjai is túlléptek – reagált Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén elhangzottakra.

(MTI/OS)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.