Kompromisszum született Szombathelyen

Egyhangúlag fogadta el Szombathely költségvetését a várost vezető MSZP–SZDSZ-koalíció és a közgyűlési többségbe került Fidesz–KDNP, valamint szövetségese, a Pro Savaria frakciója – jelentették be a pártok a közgyűlést követő sajtótájékoztatóikon pénteken.

MNO
2009. 02. 27. 16:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czeglédy Csaba, Szombathely szocialista alpolgármestere szerint „politikatörténeti esemény” zajlott le a közgyűlésben azzal, hogy teljes létszámban, egyhangúlag, ellenszavazat nélkül fogadták el a megyei jogú város idei költségvetését a képviselők.

Marton Zsolt, a Fidesz–KDNP-frakció vezetője, városi tanácsnok szerint viszont egy hosszú, még a csütörtöki közgyűlés napján is folytatott tárgyalás eredményeként született meg a kompromisszum, amely szavai szerint elsősorban a város érdekeit, működőképességének megőrzését szolgálja egy nagyon nehéz, válságos gazdasági helyzetben.

A szocialista–szabad demokrata városvezetés által megfogalmazott költségvetési javaslatban még 220 millió forint működési hiány szerepelt, ezt a tárgyalások eredményeként sikerült nullára csökkenteni úgy, hogy még 300 millió forint szabadon felhasználható tartalékot is képeztek, eközben pedig a költségvetés fő számai nem változtak.

Az 520 millió forintos megtakarítást csak jelentős pénzelvonással lehetett elérni, amely különböző mértékben érintette az oktatási, a kulturális, a szociális, valamint a sport ágazatot is. Jelentősen megkurtította a vezetés a polgármesteri hivatal működésére, valamint a városüzemeltetésre fordítható keretet is. Az elvonások azonban nem „fűnyíró elv” szerint történtek, előzetesen egyeztették azt a területeken dolgozó intézményekkel, szakemberekkel is.

A konszenzussal elfogadott költségvetés szerint Szombathely városa 2009-ben 24 milliárd 210 millió forintból gazdálkodhat, több mint 9 milliárd 40 millió forinttal kevesebből, mint a megelőző évben. A bevételekből 17,2 milliárd forint mehet el működésre, és valamivel több mint 7 milliárd forint önkormányzati forrás áll majd rendelkezésre fejlesztésekre. A városnak 12 milliárd forintnyi az adóssága, amely már tartalmazza a 2008-ban felhalmozódott működési hiányt is. Adósságszolgálatra így 2009-ben 1,1 milliárd forintot kell majd fordítani. A városnak 3,5-4 milliárd forint fejlesztési hitel felvételére van szüksége, erről a következő hetekben folytatnak tárgyalásokat a bankokkal, majd a peremfeltételek ismeretében kiírják a közbeszerzési pályázatot.

A várható bevételeket illetően a büdzsé az iparűzési adóbevételek jelentős csökkenésével számol: míg a tavalyi évben helyi adókból 5 milliárd 773 millió forint folyt be, addig most a sok bizonytalansági elemet tartalmazó bevételi tervek szerint 5 milliárd 379 millió forint kerülhet a város kasszájába.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.