Mikola: Figyelni kell a döntések egészségügyi hozadékára!

A népegészségüggyel szorosan összefüggő egészséghatás-vizsgálatok hazai elterjesztéséről, intézményrendszerének kialakításáról tanácskozik szombaton Debrecenben kihelyezett ülésén az Országgyűlés egészségügyi bizottsága – közölte Schwartz Tibor, a bizottság szocialista alelnöke a tanácskozást megelőző pénteki sajtótájékoztatón.

MNO
2009. 02. 20. 11:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészséghatás-vizsgálatok a nemzetközi gyakorlatban a környezeti hatásvizsgálatok mintájára terjedtek el. Az Európai Unió jelenleg hatályos amszterdami szerződése konkrét kötelezettségként mondja ki, hogy minden uniós közpolitikai döntés előkészítésénél vizsgálni kell az egészségre gyakorolt hatást és érvényre kell juttatni az emberi egészség védelmének szempontjait – tette hozzá.

Mikola István, a bizottság fideszes alelnöke megjegyezte: szeretnék, ha a kormányzati döntéshozatalban felértékelődne a szakpolitika, így az egészségügyi szakpolitika is. Szeretnék elérni, hogy a döntéselőkészítés során figyeljenek arra, hogy a törvények, rendeletek, határozatok bevezetésének milyen népegészségügyi hozadéka van – fűzte hozzá. Mindkét politikus a magyar egészségügy zászlóshajójának nevezete a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumát (DEOEC), amelynek népegészségügyi kara nemzetközileg elismert munkát végez a lakosság egészségügyi állapotának monitorozásában, s erre alapozva az egészséghatás-vizsgálatok elterjesztésében.

Ádány Róza professzor, a DEOEC Népegészségügyi Karának dékánja emlékezetett rá, hogy az első Nemzeti Fejlesztési Terv kiemelt projektje volt a debreceni Auguszta program, amely a térség lakossága szív- és érrendszeri, illetve onkológiai állapotának jelentős javítását tűzte ki célul. E program keretében jött létre az első Kelet-közép-európai Népegészségügyi Obszervatórium, amelynek megfigyelései alapjául szolgálnak az egzakt bizonyítékokon alapuló egészséghatás-vizsgálatoknak – mondta a professzor. Ádány Róza hozzátette: az egészségügyi miniszter a napokban jelentette be, hogy a debreceni obszervatórium tapasztalatait országossá terjesztik ki: az országos obszervatórium – a lakosság egészségi állapotát feltérképező és folyamatosan monitorozó szervezet – az ÁNTSZ és hat hazai egyetem együttműködésével jön létre. Ádány Róza kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy eddig két kiemelt uniós projektben, a minőségi bortermelésre való áttérés, illetve a cigány lakosság lakhatási körülményeinek egészségügyi hatásvizsgálatát végezték el. Paragh György professzor, a DEOEC elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: az idén már negyedik alkalommal rendezik meg a Kapcsolat Napját. A kétnapos rendezvény – amelyen több mint 30 szakmai előadás hangzik el – nyitó programja az Egészségügyi Bizottság kihelyezett ülése.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.