Orbán Viktor szerint össze kell fogniuk a közép-európai országoknak, hogy az Európai Unió (EU) márciusi csúcstalálkozóján hatékonyabban és jobban tudják érvényesíteni érdekeiket a nemzetközi gazdasági válság kezelésében. „Bár Magyarország, illetve Csehország és Lengyelország gazdasági helyzete merőben eltér egymástól, a válságkezeléssel összefüggésben vannak közös érdekeink. Ebben Mirek Topolánekkel is egyetértettünk” – nyilatkozta a Fidesz elnöke az MTI tudósítójának azt követően, hogy pénteken késő délután megbeszélést folytatott Prágában a cseh kormányfővel.
Délelőtt Varsóban Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel tárgyalt. Orbán Viktor, aki az Európai Néppárt alelnökeként is tárgyalt a két fővárosban, a közös közép-európai érdekeket három pontban foglalta össze. Az első, hogy „fel kell lépnünk az egyre erősebben megszólaló protekcionizmus ellen, amely komoly veszélyeket hordoz magában”.
A Fidesz elnöke szerint a nyugati országokban megnyilvánuló protekcionizmus elsősorban azért veszélyes, mert „megakadályozza a közép-európai beruházásokat”, s ez „sem Csehországnak, sem Lengyelországnak, sem Magyarországnak nem érdeke”. Meggyőződése, hogy ezt a protekcionizmust egységesen el kell utasítani. A második probléma, hogy az Európai Unióban „kétfajta válságkezelő politika létezik”. Az egyik az euróövezetbe tartozó országok, míg a másik az euróövezeten kívüli országok részére. „Számunkra elfogadhatatlan, hogy az euróövezetbe tartozó országok speciális előnyöket élvezzenek” – jegyezte meg Orbán.
Harmadik közös érdekként azt említette, hogy fenn kell tartani a „másfél évtizede létrejött történelmi megállapodást”, melynek alapján a közép-európai országok megnyitották piacaikat – beleértve a pénzügyi piacot is – a Nyugat előtt. A nyugati cégek és bankok nagy nyereségekre tettek szert, ezért elfogadhatatlan, hogy a mostani nehéz időkben megpróbálnak kihátrálni a térség finanszírozásából, támogatásából. Orbán úgy véli, hogy ezt a térség országainak meg kell akadályozniuk.
Varsói és prágai tárgyalásainak tapasztalatait összegezve Magyarország számára is tanulságosnak mondta, hogy a cseh és a lengyel kormány is alapvetően adócsökkentésekkel és a gazdasági növekedés élénkítésére irányuló intézkedésekkel próbálja kezelni a válságot, míg a magyar kormány ismételten olyan megszorításokkal, amelyek csődbe döntik az országot.
Arra a felvetésre válaszolva, hogy Csehországban a kormányon kívül a szociáldemokrata ellenzék is a parlament elé terjesztette válságellenes intézkedéscsomagját, s hogy vannak-e ilyen tervei a Fidesznek, Orbán kifejtette: Csehország és Magyarország helyzete nem hasonlítható össze. A cseh kormány „nem játszotta el az emberek bizalmát, nem vezette félre a lakosságot, mint a magyar”. Magyarországon ma alapvetően nem gazdasági, hanem „bizalmi, politikai” válság van. „Amíg ez a bizalom nem áll helyre, nem tudunk kilábalni a válságból” – jegyezte meg a legnagyobb magyar ellenzéki párt elnöke. Szerinte az ellenzék ma Magyarországon csak arról egyeztethet a kormánnyal, hogy az mikor távozik a hatalomból.
Orbán Viktor elmondta, hogy a következő napokban folytatni fogja konzultációit külföldi politikusokkal. Robert Fico szlovák kormányfővel azonban nem szerepel találkozó a tervek között. „Szlovákia már az euróövezet tagja, az ő gazdasága más dimenzióban működik” – jegyezte meg az ellenzéki pártelnök. Hozzátette: megbeszélései eredményéről az Európai Néppárt csúcstalálkozóján számol be, amelyre az EU-csúcstalálkozó előestéjén kerül sor.
(MTI)