A főorvos szerint a megyei megbetegedési arány az egyik legmagasabb az országban: nyolcszáz beteg jut százezer emberre, ez Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 600 ezres lélekszámát tekintve 4600-4800 új beteget jelent egy évben. Ebből a betegszámból közel háromezer betegnek kell biztosítani a folyamatos ellátást – közölte Olajos Judit.
A legfrissebb adatok szerint a Jósa András Oktató Kórház Onkológiai Centrumában az új betegekkel együtt körülbelül tízezer pácienst gyógyítanak. Ezért szükségessé vált az ellátás és az eszközpark fejlesztése, amely a tömbkórházprojekten belül valósulhat meg – mondta Olajos Judit. Az onkoradiológiai osztály vezetője rámutatott: egy 12 milliárd forint értékben megvalósuló beruházás lehetővé teszi egy modern gépekkel felszerelt onkológiai centrum kialakítását. A fejlesztéseken kívül az új eljárások is segíthetnek a betegek gyógyításában, ilyen új módszer a PET-CT diagnosztika, amely néhány éve jelent meg Magyarországon – mondta Olajos Judit.
A szakmai előadáson ezzel kapcsolatban elhangzott: országosan hat PET-készülékkel rendelkeznek az onkológiai centrumok, ami kevésnek mondható – egy készülékkel havonta körülbelül 260 beteget tudnak megvizsgálni. Ennél többet nem is lehetne: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egy évben tízezer beteg vizsgálatát finanszírozza, ráadásul a páciensek egy részének akár hónapokat is várniuk kell a kezelésre. A beutalási rend a központi várólistához igazodik. Ez azt jelenti, hogy régiónként egy-egy bizottság dönti el, hogy a beteg hol és mikor kaphat ilyen ellátást. Hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy csak a lakóhely szerinti onkológiai központban részesülhet PET-kezelésben a páciens, hanem bárhol az országban. Ha van szabad kapacitás, azonnal behívják vizsgálatra – mondta a főorvos.
(MTI)