Vasutasok tüntetnek a MÁV-hotelekért a székház előtt +Képek

A négy vasutasüdülőt üzemeltető MÁV Lokomotív Hotels Zrt. megmaradásáért kezdtek demonstrációt a cég dolgozói pénteken a MÁV Zrt. Andrássy úti székháza előtt. A dolgozók azt kifogásolják, hogy a MÁV igazgatósága a társaság jogutód nélküli megszüntetéséről döntött. • Hatvan üdülőjét adná el a MÁV

MNO
2009. 02. 20. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az üdülők nyereségesen üzemeltethetők – mondta az MTI-nek a szervező Szilágyi Csaba Zsolt, a Vasutasok Szakszervezetének titkára. A nyilvános fellépést azért péntekre időzítették, mert szombaton jár le az a 15 napos határidő, amíg a cégnek egyeztetnie kell a szakszervezettel és az üzemi tanáccsal a megszüntetésről.


Sigulinszki Tibor, a MÁV Zrt. szóvivője az MTI-nek elmondta: a MÁV azért akarja megszüntetni a vasutasüdülők működtetésére négy éve létrehozott céget, mert az – az elvárásokkal szemben – évek óta veszteségesen üzemelteti az üdülőket. A MÁV a jelenlegi gazdasági helyzetben nem tudja finanszírozni a cég veszteségét – tette hozzá.

Fotók: Székelyhidi Balázs



A négy üdülő Balatonbogláron, Vonyarcvashegyen, Gárdonyban és Mezőkövesden található. A demonstrálók kifogásolják, hogy nem kapták meg a januári fizetésüket, és úgy tudják, hogy a MÁV Lokomotív Hotels Zrt. a decemberi közterheket sem fizette meg. A dolgozók petíciót írtak a MÁV Zrt. vezérigazgatójának, a portfóliókezelési vezérigazgató-helyettesnek, valamint a humánerőforrás-igazgatónak. Ebben jelzik, hogy szerintük a négy vidéki üdülő felett felesleges a fővárosi központ felügyelete, amely 7-9 fővel, bérelt irodában és megbízott könyvelő céggel működik. Úgy vélik, az üdülők önmagukban gazdaságosan tudnának működni, esetleg egy olcsóbb ernyőszervezetet is elbírnának.

A konfliktus előzménye, hogy az igazgatóság január 19-én, az alkalmazottak szervezeteinek megkérdezése nélkül határozta el a cég megszüntetését, ezt a szakszervezet a bíróságon megtámadta, ezért vált szükségessé a február 6-i határozat, amely után 15 nap áll rendelkezésre a konzultációra. A céginformáció a MÁV Lokomotív Hotels Zrt. 2007. évi mérlegét tartalmazza. Ebben a nettó árbevétel 467 millió forint, az üzemi eredmény mínusz 134 millió, míg az adózott eredmény mínusz 142 millió forint.

Sigulinszki Tibor az MTI-nek elmondta, hogy a MÁV Zrt. az üdülők üzemeltetésére négy év alatt 1,3 milliárd forintot fordított. A szóvivő hangsúlyozta: a vasúttársaság alaptevékenységébe nem tartozó üdülők működtetésére nem tudnak évi 216 millió forintot költeni. A társaság alapító okiratában is megfogalmazott elvárás a piaci alapon történő működtetés, aminek a Lokomotív Hotels Zrt. nem felelt meg.

Sigulinszki Tibor elmondta: az üdülők üzemeltetéséről tárgyalást folytatnak majd a szakszervezetekkel, céljuk a piaci alapon történő működtetés. A szóvivő megjegyezte: ha az ott lévő szakszervezet nem akadályozta volna meg a felszámolási folyamatot, akkor a MÁV Lokomotív Hotels Zrt. dolgozói már megkaphatták volna a személyenként mintegy 1 millió forint végkielégítést. Ugyanakkor az sem kizárt, hogy egy másik üzemeltetési formában a dolgozókat tovább foglalkoztatják – tette hozzá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.