A hókészlet a Dráva vízgyűjtőjén még mindig nagyobb az eddigi maximumnál, a Duna vízgyűjtőjén kicsivel átlag feletti, a Tisza vízgyűjtőjén az átlagosnál kevesebb – mondta az államtitkár. Az árvízvédelmi készültségi hosszból 336 kilométeren elsőfokú, 48 kilométeren pedig harmadfokú készültség van érvényben. A nagyobb folyókat tekintve a Fekete-Körös harmadfoknál van az országhatárnál, reggel 4 órakor tetőzött, a Sajó első fokon már tetőzött, a Kraszna most tetőzik. A Dunán és a Tiszán növekedett a mederteltség, de a jelenlegi előrejelzések szerint még nem várható fokozatot elérő vízszint. Jelenleg 34 szakaszon folyik belvízi védekezés, 21 esetben első fokban, 13 esetben pedig másodfokban, aktuálisan összesen 74 szivattyútelep üzemel.
Az elöntött területek nagysága országosan mintegy 30 000 hektár – mondta Oláh Lajos, hozzátéve, hogy a vízügyi igazgatóságok folyamatosan szivattyúzzák az érintett területeken a vizet, és mindent megtesznek a települések biztonságáért. Az elöntés leginkább a Fertő-Hanság, a Kis-Balaton, a Felső-Szabolcs és a Bodrogköz területét érinti. A Kis-Balaton térségében csökkenés várható az elöntés mértékében. Az infrastruktúra védelmében folyamatosan szivattyúzzák a vizet a Budapest–Nagykanizsa nemzetközi vasúti fővonalat és a tavaly átadott M7-es autópályaszakaszt érintő területeken is.
Az infrastruktúrák állapotában semmilyen károsodás nem tapasztalható – mondta az államtitkár. A Tiszánál Tiszabercel térségében stagnál a belvízhelyzet. A Körösök mentén még növekedés várható, jelenleg elsőfokú belvízvédekezés zajlik. Tiszabercel kivételével jelenleg egyetlen településen sincs készültség. Oláh Lajos elmondta: a Balaton vízállása 117 centiméter. A március 2-án megkezdett vízeresztés jelenleg is tart, a leeresztett vízhozamot a Sió menti területek belvíz-veszélyeztetettsége miatt egyelőre tovább növelni nem célszerű.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.