600 milliárd forintnyi uniós forrás jut környezetvédelmi pályázatokra

Hat különböző témakörben mintegy 31 környezetvédelmi pályázat nyílik meg, amelyekre több mint 600 milliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre. Ha az eddig benyújtott pályázatok támogatást nyernek, nemcsak az ország környezeti állapotát javítanák, hanem új munkalehetőségeket is jelentenének.

MNO
2009. 03. 10. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A héten folyamatosan nyílnak meg a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) újabb kétéves akciótervének pályázatai: a 2009–2010-es években 613,59 milliárd forint európai uniós forrás jut környezetvédelmi projektekre – jelentette be Oláh Lajos, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára kedden a kormányszóvivői tájékoztatón.

Az új akciótervben most hat különböző témakörben 31 pályázat nyílik meg folyamatosan a hét végéig. A most meghirdetett pályázatok között szerepel a települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek fejlesztése, a települési szilárdhulladék-lerakókat érintő térségi szintű rekultivációs programok elvégzése, valamint a szennyezett területek kármentesítését támogató konstrukciók. Emellett pályázni lehet szennyvízelvezetésre és -tisztításra, a Víz Keretirányelv végrehajtásához kapcsolódó monitoring rendszerek fejlesztésére, az ivóvízbázis védelemre – ezen belül az üzemelő sérülékeny vízbázisok diagnosztikai vizsgálatára és biztonságba helyezésére –, valamint környezetvédelmi célú informatikai fejlesztésekre is.

A KEOP „Egészséges, tiszta települések” prioritására 316,46 milliárd forint jut a következő két évben. Az e témakörben meghirdetett pályázatok célja a települési környezet állapotjellemzőinek és a fenntartható településfejlesztés környezeti feltételeinek javítása, a keretből szennyvíz-elvezetési és -tisztítási, hulladékgazdálkodási és ivóvízminőség-javító projektek valósulhatnak meg. Ez segítséget nyújt ahhoz is, hogy az uniós csatlakozásból Magyarországra háruló feladatok határidőre teljesüljenek. Emellett számos helyen megszűnnek majd a vízbázisok minőségét veszélyeztető tényezők is.

A hat témakörben szerepel a „Vizeink jó kezelése” prioritás, két éves forrása 197 milliárd forint, idetartoznak az árvízvédelemmel, a vízminőség- és ivóvízbázis-védelemmel, a települési szilárdhulladék-lerakók rekultivációjával, a szennyezett területek kármentesítésével és a vízgazdálkodási tervezéssel kapcsolatos projektek.

„Természeti értékeink jó kezelésére” 10,88 milliárd forint jut, ez a prioritás a hazai Natura 2000 hálózat és a védett természeti területek helyreállítását, megőrzését, a védett és közösségi jelentőségű állat- és növényfajok védelmét, valamint a környezeti nevelés erősítését támogatja.

A „Megújuló energiaforrás felhasználás” prioritás keretösszege 33 milliárd forint. A pályázatok célja, hogy a teljes hazai energiafogyasztáson belül növekedjen a megújuló energiaforrásokból és hulladékból termelt hő- és villamos energia részaránya.

A „Hatékony energiafelhasználás” prioritás 24 milliárd forintos kerete az épületek, illetve a távhőszolgáltatók és -termelők az energiatakarékosság növelésére, az energiahatékonyság javítására irányuló beruházásainak elősegítése szolgál.

A „Fenntartható életmód és fogyasztás” elősegítésére 10,84 milliárd forintra lehet pályázni, a prioritás célja, hogy elősegítse a lakossági fogyasztók környezettudatos szemléletformálását.

Az operatív programok eredményes megvalósítására szolgáló „projektelőkészítésre” 8,57 milliárd forint áll rendelkezésre. A keret az összetett kidolgozási igényű projektek tervezési és előkészítési munkáinak finanszírozását szolgálja, illetve hozzájárul a pályázatok beérkezését segítő projektgenerálási és szakértői tevékenységek megvalósításához. „Technikai segítségnyújtásra” 2,84 milliárd forint jut a KEOP kétéves keretéből. Célja az operatív program közreműködő szervezeteinek, a programmal kapcsolatos tevékenységeinek finanszírozása, monitoring bizottságok működtetése, értékelő, elemző tanulmányok készítésének, illetve az esetleges fordításoknak a költsége.

Oláh Lajos elmondta: Magyarország az első helyen áll az uniós környezetvédelmi projektekben az új tagállamok között. A kormány eddig 12 uniós környezetvédelmi nagyprojektről döntött, ezek döntő részét már kiküldte Brüsszelbe jóváhagyásra. A 12 nagyprojekt – 5 hulladékgazdálkodási, 5 szennyvízkezelési és 2 árvízi tározó építési program – összesen mintegy 155 milliárd forintnyi zöld beruházást generál. Az elmúlt két évben a KEOP pályázati felhívásaira eddig összesen 944 pályázat érkezett, amelyből 382 részesült összesen 24 milliárd forint projektelőkészítési támogatásban.

A tavalyi év végéig több mint 154 milliárd forintot ítéltek meg a második – projektmegvalósítási – fordulóban, ez a teljes támogatási összeg 15 százaléka, és 97 projektet jelent. A KEOP-ra eddig benyújtott összes pályázat csaknem 1000 milliárd forint összértékű környezetvédelmi beruházást jelent. Amennyiben ezek a második fordulóban is támogatást nyernek, nagymértékben javítják az ország környezeti állapotát, és új munkalehetőségeket is teremtenek.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.